* Customizr v3.4.19 - en to cs_CZ translation catalogue (346 entries)

en: Upgrade WP
cs_CZ: Aktualizovat WP

en: This theme requires WordPress 3.4+
cs_CZ: Toto téma vyžaduje WordPress 3.4+

en: Upgrade Wordpress Now
cs_CZ: Aktualizovat Wordpress

en: Layout Options
cs_CZ: Nastavení rozložení

en: Slider Options
cs_CZ: Nastavení­ slideru

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
cs_CZ: Přednastavené rozložení­ pro %1$s je nastaveno na: %2$s

en: pages
cs_CZ: stránky

en: posts
cs_CZ: příspěvky

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
cs_CZ: Zvolili jste <i>"Přiřadit všude přednastavené rozložení"</i>, musíte nejprve tuto možnost odškrtnout pro možnost použití­ specifického vzhledu pro tento příspěvek.

en: Change layout options
cs_CZ: Změna nastavení rozložení

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
cs_CZ: Můžete definovat specifické rozložení pro %1$s použití předdefinovaného levého a pravého bočního panelu. Přednastavené rozložení může být zadefinováno na WordPress stránce %2$s.<br />

en: this page
cs_CZ: tato stránka

en: this post
cs_CZ: tento příspěvek

en: here
cs_CZ: zde

en: Select a specific layout for %1$s
cs_CZ: Zvolit specifické rozložení pro %1$s

en: Default layout %1s
cs_CZ: Přednastavené rozložení­ %1s

en: Add a slider to this post/page
cs_CZ: Přidat slider na tuto stránku/příspěvek

en: Choose a slider
cs_CZ: Zvolte slider

en: &mdash; Select a slider &mdash;
cs_CZ: &mdash; Zvolte slider &mdash;

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
cs_CZ: Pro vytvoření nového slideru: otevřte knihovnu médií, vyberte obrázek a vložte jej do nového slideru.

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
cs_CZ: Zpoždění mezi slidy v ms (vyýchozí: 5000 ms)

en: Slider Layout : set the slider in full width
cs_CZ: Rozložení slideru: nastavit plnou šířku slideru

en: Delete this slider
cs_CZ: Odstranit tento slider

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
cs_CZ: Slider bude trvale odstraněn (obrázky zůstanou zachovány).

en: Delete slider
cs_CZ: Odstranit slider

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
cs_CZ: Ještě jste nevytvořili žádný slider. Otevřte knihovnu médií, vyberte obrázek a vložte jej do slideru.

en: Add to a slider
cs_CZ: Přidat do slideru

en: Add to a slider (create one if needed)
cs_CZ: Přidat do slideru (vytvořit nový pokud je potřeba)

en: Title text (80 car. max length)
cs_CZ: Text nadpisu (max. 80 znaků)

en: Description text (below the title, 250 car. max length)
cs_CZ: Popis (pod nadpisem, max. 250 znaků)

en: Title and text color
cs_CZ: Barva nadpisu a textu

en: Button text (80 car. max length)
cs_CZ: Text tlačítka (max. 80 znaků)

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
cs_CZ: Připojte stránku nebo příspěvek (z poslední­ch 100).

en: No link
cs_CZ: Žádný odkaz

en: Add a slider
cs_CZ: Přidat slider

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
cs_CZ: Ještě jste nevytvořili žádný slider. Zadejte jméno a klikněte na tlačítko pro přidání Vašeho prvního slideru.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
cs_CZ: Tento slider nemá žádné slidy. Otevřte knihovnu médií a přidejte obrázky.

en: Slide Image
cs_CZ: Obrázek slidu

en: Title
cs_CZ: Nadpis

en: Slide Text
cs_CZ: Text slidu

en: Button Text
cs_CZ: Text tlačítka

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: No Image Selected
cs_CZ: Není vybrán žádný obrázek

en: Edit this slide
cs_CZ: Upravit tento slide

en: Current slide
cs_CZ: Současný slide

en: About Customizr
cs_CZ: O tématu Customizr

en: Read the documentation
cs_CZ: Přečíst dokumentaci

en: Check the FAQ
cs_CZ: Zobrazit FAQ

en: Code snippets
cs_CZ: Úryvky kódu

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
cs_CZ: Používáte child téma Customizr %1$s : vždy zkontrolujte %2$s po aktualizaci, zda se již nepoužívají funkce nebo šablony.

en: We need sponsors!
cs_CZ: Potřebujeme sponzory!

en: <strong>We do our best do make Customizr the perfect free theme for you!</strong><br/> Please help support it's continued development with a donation of $20, $50, or even $100.
cs_CZ: <strong>Snaží­me se z plných sil, aby byl Customizr perfektní téma!</strong><br/> Prosí­m, podpořte náš vývoj příspěvkem $20, $50 nebo $100.

en: Happy user of Customizr?
cs_CZ: Jste šťastný uživatel Customizr?

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
cs_CZ: Pokud jste s tématem spokojeni, vyjádřete se na wordpress.org! <br />(Tešíme se na Vaše ohlasy...)

en: Follow us
cs_CZ: Sledujte nás

en: Visit the extension's page
cs_CZ: Navštívit stránku rozšíření

en: Easily take your web design one step further
cs_CZ: Jednoduše udělejte design svého webu o jeden stupeň lepší

en: Customizr Showcase
cs_CZ: Představení­ tématu Customizr

en: Visit the showcase
cs_CZ: Navštivte přehlídku

en: Find inspiration for your next Customizr based website!
cs_CZ: Inspirujte se pro Váš další web založený na tématu Customizr!

en: This showcase aims to show what can be done with Customizr and helping other users to find inspiration for their web design.
cs_CZ: Tato přehlídka ukazuje, jak jednoduše používat­ a upravovat web založený na tématu Customizr.

en: Do you think you made an awesome website that can inspire people? Submitting a site for review is quick and easy to do.
cs_CZ: Myslí­te si, že jste vytvořili úžasnou webovou stránku, kterou můžete inspirovat další­ lidi? Odeslání­ stránky pro náhled je jednoduché a rychlé.

en: Go to Dashboard &rarr; Home
cs_CZ: Jdi na Dashboard &rarr; Domů¯

en: Go to Dashboard
cs_CZ: Jdi na Dashboard

en: Changelog in version %1$s
cs_CZ: Seznam změn ve verzi %1$s

en: System Informations
cs_CZ: Sytémové infromace

en: Please include the following informations when posting support requests
cs_CZ: K zádosti o podporu nezapomeňte připojit následující informace

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
cs_CZ: Pro zkopírování systémových informací, klikněte dolů a stiskněte Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).

en: Create a slider
cs_CZ: Vytvořit slider

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Right sidebar
cs_CZ: Pravý boční panel

en: Left sidebar
cs_CZ: Levý boční panel

en: 2 sidebars : Right and Left
cs_CZ: 2 boční panely: pravý a levý

en: No sidebars : full width layout
cs_CZ: Bez postraních panelů : rozložení přes celou šířku

en: Blue
cs_CZ: Modrá

en: Black
cs_CZ: Černá

en: Flat black
cs_CZ: Plochá čšerná

en: Grey
cs_CZ: Šedá

en: Ligth grey
cs_CZ: Světle šedá

en: Flat purple
cs_CZ: Plochá fialová

en: Purple
cs_CZ: Fialová

en: Flat red
cs_CZ: Plochá červená

en: Red
cs_CZ: Červená

en: Orange
cs_CZ: Oranžová

en: Flat orange
cs_CZ: Plochá oranžová

en: Yellow
cs_CZ: Žlutá

en: Flat yellow
cs_CZ: Plochá žlutá

en: Green
cs_CZ: Zelená

en: Light green
cs_CZ: Světele zelená

en: Green blue
cs_CZ: Zelenomodrá

en: Light blue
cs_CZ: Světle modrá

en: Subscribe to my rss feed
cs_CZ: Přihlásit k RSS odběrům

en: RSS feed (default is the wordpress feed)
cs_CZ: RSS zdroj (přednastaven je wordpress odběr)

en: Follow me on Twitter
cs_CZ: Sledujte nás na Twitteru

en: Twitter profile url
cs_CZ: url adresa profilu na Twitteru

en: Follow me on Facebook
cs_CZ: Sledujte nás na Facebooku

en: Facebook profile url
cs_CZ: url adresa profilu na Facebooku

en: Follow me on Google+
cs_CZ: Sledujte nás na Google+

en: Google+ profile url
cs_CZ: url adresa Google+ profilu

en: Follow me on Instagram
cs_CZ: Sledujte nás na Instagramu

en: Instagram profile url
cs_CZ: url adresa profilu na Instagram

en: Follow me on Tumblr
cs_CZ: Sledujte nás na Tumblru

en: Tumblr url
cs_CZ: Url adresa Tumblr

en: Follow me on Flickr
cs_CZ: Sledujte nás na Flickeru

en: Flickr url
cs_CZ: Url adresa Flicker

en: Follow me on WordPress
cs_CZ: Sledujte nás na WordPressu

en: WordPress profile url
cs_CZ: url adresa profilu na WordPress

en: Follow me on Youtube
cs_CZ: Sledujte nás na Youtube

en: Youtube profile url
cs_CZ: url adresa profilu na Youtube

en: Pin me on Pinterest
cs_CZ: Sledujte nás na Pinterest

en: Pinterest profile url
cs_CZ: url adresa profilu na Pinterest

en: Follow me on Github
cs_CZ: Sledujte nás na Github

en: Github profile url
cs_CZ: url adresa profilu na Github

en: Follow me on Dribbble
cs_CZ: Sledujte nás na Dribbble

en: Dribbble profile url
cs_CZ: url adresa profilu na Dribbble

en: Follow me on LinkedIn
cs_CZ: Sledujte nás na LinkedIn

en: LinkedIn profile url
cs_CZ: url adresa profilu na LinkedIn

en: Left Sidebar
cs_CZ: Levý boční panel

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
cs_CZ: Zobrazí se v příspěvcích, statických stránkách, archívech a stránkách vyhledávání

en: Right Sidebar
cs_CZ: Pravý boční panel

en: Footer Widget Area One
cs_CZ: Prvníwiget paticky

en: Just use it as you want !
cs_CZ: Stačí použít tak, jak chcete!

en: Footer Widget Area Two
cs_CZ: Druhý wiget paticky

en: Footer Widget Area Three
cs_CZ: Třetí wiget paticky

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
cs_CZ: Říkat pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
cs_CZ: Je nám líto, ale požadovaná stránka nebyla nalezena. Můžete zkusit nové hledání.

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
cs_CZ: Úspěch je jít od jednoho neúspěchu k druhému bez ztráty nadšení.

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
cs_CZ: Je nám líto, ale zadaným kritériím nic neodpovídá. Zkuste, prosím, hledat znovu s jinými klíčovými slovy.

en: Customizr is a clean responsive theme
cs_CZ: Customizr je čisté a přehledné téma

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
cs_CZ: Hodně nastavení rozložení a vzhledů je přístupných přímo z Wordpress náhledové stránky: sledujte Vaše změny živě!

en: Main Menu
cs_CZ: Hlavní menu

en: Help
cs_CZ: Pomoc

en: Need help with Customizr? Click here!
cs_CZ: Potřebujete pomoct s tématem Customizr? Klikněte zde!

en: Page %s
cs_CZ: Stránka %s

en: Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
cs_CZ: Nahrát logo (podporované formáty: .jpg, .png, .gif)

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
cs_CZ: Nastavit rozměry loga na max. šířku: 250px a max. výšku: 100px

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
cs_CZ: Nahrát ikonu (podporované formáty : .ico, .png, .gif)

en: Choose a predefined skin
cs_CZ: Zvolte předdefinovaný vzhled

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
cs_CZ: Tato možnost aktivuje plynulý přechod po kliknutí na link kotvy na stejné stránce.

en: Fade effect on link hover
cs_CZ: Efekt rozplynutí po najetí na odkaz

en: Display icons next to titles
cs_CZ: Zobrazit ikony vedle titulků

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
cs_CZ: Pokud je toto zaškrtnuto, zobrazují se kontextové ikonky vedle stránek, příspěvků, archívů a WP vestavěných wigetů.

en: Display a page icon next to the page title
cs_CZ: Zobrazit ikonku vedle titulku stránky

en: Display a post icon next to the single post title
cs_CZ: Zobrazit ikonku postu vedle titulku příspěvku

en: Display an icon next to the archive title
cs_CZ: Zobrazit inkonky vedle titulku archívu

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
cs_CZ: Pokud je toto zaškrtnuto, zobrazuje se ikonka archívu v záhlavý každého archívu nalevo od titulku. Typy archívů: kategorie, tagy, autor, datové archívy, vlastní,výsledky vyhledávání.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
cs_CZ: Zobrazit ikonku u každého titulku příspěvku na stránce archívu

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
cs_CZ: Pokud je toto zaškrtnuto, zobrazuje se ikonka příspěvku v záhlavý každého archívu nalevo od titulku. Typy archívů: kategorie, tagy, autor, datové archívy, vlastní,výsledky vyhledávání.

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
cs_CZ: WP postraní wigety : zobrazit ikony vedle titulků

en: WP footer widgets : display icons next to titles
cs_CZ: WP patičkové wigety : zobrazit ikony vedle titulků

en: Autoscale images on zoom
cs_CZ: Automaticky nastavit velikost obrázku po přiblížení

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
cs_CZ: Tato možnost zarovná obrázky do velikosti okna lightbox efektu.

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
cs_CZ: Tato možnost zahrnuje podporu pro zařízení s vysokým rozlišením.

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
cs_CZ: Důrazně se doporučuje přegenrovat vaší knohovnu médií do vyšího rozlišení s využitím tohoto zdarma dostupného rozšíření

en: regenerate thumbnails
cs_CZ: přegebnerovat náhledy

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
cs_CZ: Otevřít stránku o Regenerate thumbnails rozšížení

en: Logo / title on the left
cs_CZ: Logo / titulek v levo

en: Logo / title centered
cs_CZ: Logo / titulek uprostěd

en: Logo / title on the right
cs_CZ: Logo / titulek v pravo

en: Display top border
cs_CZ: Zobrazit horní orámování

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
cs_CZ: Toto odšktněte pro odstranění vrchního barevného rámečku.

en: Social links in header
cs_CZ: Sociální sítě v hlavičce

en: Display menu in a box
cs_CZ: Zobrazovat menu v rámečku

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
cs_CZ: Pokud je zaškrtnuto, zabalí menu/řádek tagů/sociální do světle šedého rámečku.

en: Sticky on scroll
cs_CZ: Při scrolování přilepit

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
cs_CZ: Pokude je zaškrnuto zůstane hlavička nahoře při scrolování dolů.

en: Sticky header : display the tagline
cs_CZ: Přípíchnutá

en: Sticky header : display the title / logo
cs_CZ: Přilepená hlavička : zobrazit titulek / logo

en: Sticky header : shrink title / logo
cs_CZ: Přilepená hlavička : zmenšit titulek / logo

en: Sticky header : display the menu
cs_CZ: Přilepená hlavička : zobrazit menu

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
cs_CZ: Přilepená hlavička : poloprůledná při scrolování

en: Set the header z-index
cs_CZ: Nastavit z-index hlavičky

en: What is
cs_CZ: Co je

en: the z-index
cs_CZ: z-index

en: Menu on the left
cs_CZ: Menu nalevo

en: Menu on the right
cs_CZ: Menu napravo

en: Select a submenu expansion option
cs_CZ: Zvolte nastavení­ rozbalení­ podmenu

en: Expand submenus on click
cs_CZ: Rozbalit podmenu po kliknutí­

en: Expand submenus on hover
cs_CZ: Rozbalit podmenu po ukázání

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
cs_CZ: Zobrarovat bloky podmenu s efektem rozplynutí

en: Hover move effect for the sub menu items
cs_CZ: Po najetí myší pohnout položkou podmenu

en: Choose content and layout
cs_CZ: Zvolte obsah a rozložení

en: Front page displays
cs_CZ: Zobrazení úvodní stránky

en: Don't show any posts or page
cs_CZ: Nezobrazovat žádný příspěvek nebo stránku

en: Your latest posts
cs_CZ: Vaše poslední příspěvky

en: A static page
cs_CZ: Statická stránka

en: Front page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Posts page
cs_CZ: Stránka příspěvků

en: Set up the front page layout
cs_CZ: Nastavit rozložení­ úvodní stránky

en: Slider options
cs_CZ: Nastavení­ slideru

en: Select front page slider
cs_CZ: Zvolte slider úvodní stránky

en: Full width slider
cs_CZ: Plná šíře slideru

en: Delay between each slides
cs_CZ: Zpoždění mezi jednotlivými slidy

en: in ms : 1000ms = 1s
cs_CZ: v ms: 1000ms = 1s

en: Set slider's height in pixels
cs_CZ: Nastavit výšku slidů v pixelech

en: Apply this height to all sliders
cs_CZ: Uplatnit tuto výšku na všechny slidy

en: Replace the default image slider's height
cs_CZ: Nahradit výchozí výšku obrázků slideru

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
cs_CZ: Pokud zvolíte tuto možnost, obrázek bude zmenšen na vámi zvlenou výšku po nahrání. Tato možnot zrychluje náčítání.

en: You might want to regenerate your thumbnails.
cs_CZ: Možná byste chtěl přegerovat náhledy.

en: Featured pages options
cs_CZ: Nastavení úvodních představovacích stránek

en: Enable
cs_CZ: Povoleno

en: Disable
cs_CZ: Zakázáno

en: Show images
cs_CZ: Zobrazit obrázky

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
cs_CZ: Přiřazení obrázku se nastavuje při editování každé stránky zvlášť. Odškrtněte tuto možnost pro zakázání zobrazení obrázků.

en: Read more &raquo;
cs_CZ: Dozvědět se ví­ce &raquo;

en: Button text
cs_CZ: Text tlačítka

en: Choose the global default layout
cs_CZ: Zvolte globální přednastavené rozložení

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
cs_CZ: Poznámka: nastavení rozložení musí být nastaveno v sekci domovské stránky

en: Force default layout everywhere
cs_CZ: Přiřadit všude přednastavené rozložení

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
cs_CZ: Tato možnost přepíše specifická nastavení rozložení na všech příspěvcích a stránkách včetně úvodní stránky.

en: Choose the posts default layout
cs_CZ: Zvolte přednastavené rozložení příspěvků

en: Maximum number of posts per page
cs_CZ: Maximální počet příspěvků na stránku

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
cs_CZ: Zvolte délku příspěvků v seznamech (vyhledávání, archív...)

en: Display the excerpt
cs_CZ: Zobrazit ukázku

en: Display the full content
cs_CZ: Zobrazit celý obsah

en: Choose the pages default layout
cs_CZ: Zvolte přednastavené rozložení stránek

en: Set the excerpt length (in number of words)
cs_CZ: Nastavit délku perexu (počet slov)

en: Thumbnails options
cs_CZ: Nastavení náhledů

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
cs_CZ: Pokud je toto zaškrtnuto, zobrazují se náhledy ve všech seznamech příspěvků: blog, archívy, stránky autorů, stránky vyhledávání...

en: If no featured image is set, use the last image attached to this post.
cs_CZ: Pokud není zvolen žádný obrázek, použije se poslední přidaný obrázek k příspěvku.

en: Thumbnails shape
cs_CZ: Tvar náhledů

en: Rounded, expand on hover
cs_CZ: Kulaté zvětšení při najetí

en: Rounded, no expansion
cs_CZ: Kolaté bez zvětšení

en: Squared, expand on hover
cs_CZ: Čtvercové zvěšení při najetí

en: Squared, no expansion
cs_CZ: Čtvercové bez zvětšení

en: Rectangular with no effect
cs_CZ: Obdelníkové bez efektů

en: Rectangular with blur effect on hover
cs_CZ: Obdelníkové s efektem rozmazání při najetí

en: Set the thumbnail's max height in pixels
cs_CZ: Nastavit maximální výšku náhledů v pixelech

en: Thumbnails position
cs_CZ: Pozice náhledů

en: Top
cs_CZ: Horní

en: Bottom
cs_CZ: Spodní

en: Search Results for :
cs_CZ: Výsledky hledání pro:

en: Before the title boxed
cs_CZ: Nad titulkem ohraničeno

en: After the title
cs_CZ: Pod titulkem

en: Display Breadcrumb
cs_CZ: Zobrazit navigaci

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
cs_CZ: Zobrazit cestu v sezanamu příspěvků: stránek, archívů, výsledků vyhledávání...

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
cs_CZ: Pokud je toto zaškrtnuto, zobrazují se pod titulkem příspěvku metadata (např. datum a autor, zařazení)

en: Display posts metas on home
cs_CZ: Dobrazit metadata příspěvků na domácí stránce

en: Display posts metas for single posts
cs_CZ: Zobrazit metadata na stránce příspěvku

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
cs_CZ: Zobrazit metadata v seznamu příspěvků (archívy, stránky)

en: Enable comments on pages
cs_CZ: Povolit na stránkách komentáře

en: Social links in left sidebar
cs_CZ: Sociální sítě v levém bočním panelu

en: Social links in right sidebar
cs_CZ: Sociální sítě v pravém bočním panelu

en: Social links
cs_CZ: Sociální sítě

en: Will be hidden if empty
cs_CZ: Pokud necháté prázdné nezobrazí se

en: Social links in footer
cs_CZ: Sociální sítě v patičce

en: Display a back to top arrow on scroll
cs_CZ: Při scrollování zobrazit šipku zpět nahoru

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
cs_CZ: Přidejte vlastní CSS! (pro pokročilé uživatele)

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
cs_CZ: Použil toto pole pro testování malých častí CSS kódu. Pro podstatné změnu CSS uprav soubor style.css

en: child theme.
cs_CZ: odvozená šablona.

en: How to create and use a child theme ?
cs_CZ: Jak vytvořit a používat odvozenou šabalonu?

en: Performance : use the minified CSS stylesheet
cs_CZ: Výkon: použít minified CSS stylesheet

en: Using the minified version of the skin stylesheet will speed up your webpage load time.
cs_CZ: Použití minified verze vzhledu stylesheet zrychlí načítání webu.

en: Global settings
cs_CZ: Obecná nastavení

en: Global settings for the Customizr theme :skin, socials, links...
cs_CZ: Globání nastavení Customizr šablony :vzhled, sociální, odkazy...

en: Header settings for the Customizr theme.
cs_CZ: Nastavení hlavický pro Customizr šablonu.

en: Content : home, posts, ...
cs_CZ: Obsah : domovská stránka, příspěvky, ...

en: Content settings for the Customizr theme.
cs_CZ: Nastavení obashu pro Customizr šablonu.

en: Footer
cs_CZ: Patička

en: Footer settings for the Customizr theme.
cs_CZ: Nastavení patičky pro Customizr šablonu.

en: Advanced options
cs_CZ: Pokročilá nastavení

en: Advanced settings for the Customizr theme.
cs_CZ: pokročílá nastavení pro Customizr šablonu.

en: Site Title & Tagline
cs_CZ: Titulek stránky & rádek tagů

en: Logo &amp; Favicon
cs_CZ: Logo a Ikona

en: Set up logo and favicon options
cs_CZ: Nastavení­ loga a ikony

en: Skin
cs_CZ: Vzhled

en: Select a skin for Customizr
cs_CZ: Vyberte vzhled pro Customizr

en: Set up your social links
cs_CZ: Nastavení sociálních sítí

en: Links style and effects
cs_CZ: Styl a efekty odkazů

en: Various links settings
cs_CZ: Nastavení odkazů

en: Various images settings
cs_CZ: Nastavení obrázků

en: Front Page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Set up front page options
cs_CZ: Nastavení úvodní stránky

en: Pages &amp; Posts Layout
cs_CZ: Rozložení úvodních stránek a příspěvků

en: Set up layout options
cs_CZ: Nastavení­ rozložení

en: Post lists : blog, archives, ...
cs_CZ: Seznamy příspěvků : blog, archívy, ...

en: Single posts
cs_CZ: Stránka příspěvku

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
cs_CZ: Metadata příspěvku (kategorie, tagy, vlastní označení)

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Set up comments options
cs_CZ: Nastavení­ komentářů

en: Responsive settings
cs_CZ: Nastavení respozivity

en: Various settings for responsive display
cs_CZ: Různá nastavení pro citlivá zobrazení

en: Footer global settings
cs_CZ: Globání nastavení patičky

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní­ CSS

en: Home featured page one
cs_CZ: Úvodní stránka jedna

en: Home featured page two
cs_CZ: Úvodná stránka dva

en: Home featured page three
cs_CZ: Úvodní stránka tři

en: Featured text one (200 car. max)
cs_CZ: Úvodní text jedna (max. 200 znaků)

en: Featured text two (200 car. max)
cs_CZ: Úvodní text dva (max. 200 znaků)

en: Featured text three (200 car. max)
cs_CZ: Úvodní text tři (max. 200 znaků)

en: Custom featured page %1$s
cs_CZ: Vlastní úvodní stránka %1$s

en: Featured text %1$s (200 car. max)
cs_CZ: Úvodní text %1$s (max. 200 znaků)

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
cs_CZ: Nejdříve musíš vybrat stránku. Nechte toto prázné, pokud chce využít perex stránky.

en: &mdash; No slider &mdash;
cs_CZ: &mdash; Žádný slider &mdash;

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
cs_CZ: &mdash; Demo &mdash;

en: &larr; Previous
cs_CZ: &larr; Předcházející

en: Next &rarr;
cs_CZ: Další­ &rarr;

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Browse:
cs_CZ: Hledat:

en: Minute %1$s
cs_CZ: minuta %1$s

en: Week %1$s
cs_CZ: Týden %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
cs_CZ: Hledání výsledků pro &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
cs_CZ: 404 Nenalezeno

en: Page %d
cs_CZ: Strana %d

en: Split
cs_CZ: Rozdělit

en: Merge
cs_CZ: Spojit

en: One thought on
cs_CZ: Jedno zamyšlení nad

en: thoughts on
cs_CZ: zamyšlení nad

en: (Edit)
cs_CZ: (Upravit)

en: Reply
cs_CZ: Odpovědět

en: Post author
cs_CZ: Autor příspěvku

en: %1$s at %2$s
cs_CZ: %1$s v %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
cs_CZ: Váš komentář čeká na schválení.

en: Comment navigation
cs_CZ: Navigace v komentářích

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
cs_CZ: <span class="meta-nav">&larr;</span> Starší komentáře

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs_CZ: Novější komentáře <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře jsou uzavřeny.

en: Comment(s) on
cs_CZ: Komentář(e) na

en: Customizer screen
cs_CZ: Obrazovka tématu Customizr

en: Missing Attachment
cs_CZ: Chybějící příloha

en: {no title} Read the post &raquo;
cs_CZ: {žádný nadpis} Čí­st příspěvek &raquo;

en: Permalink to %s
cs_CZ: Permalink na %s

en: Ooops, page not found
cs_CZ: Ouha, stránka nenalezena

en: No
cs_CZ: Ne

en: About %s
cs_CZ: O %s

en: Daily Archives: %s
cs_CZ: Denní­ archí­v: %s

en: Archives
cs_CZ: Archí­vy

en: Monthly Archives: %s
cs_CZ: Měsíční archív: %s

en: Yearly Archives: %s
cs_CZ: Roční archív: %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs_CZ: Číst dále <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
cs_CZ: Strany:

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs_CZ: Zobrazit všechny příspěvky od %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: at dimensions
cs_CZ: v rozměrech

en: Link to full-size image
cs_CZ: Odkaz na obrázek v plné velikosti

en: in
cs_CZ: v

en: Return to
cs_CZ: Vrátit se na

en: View all posts in %s
cs_CZ: Zobrazit všechny příspěvky v %s

en: View all posts by %s
cs_CZ: Zobrazit všechny příspěvky od %s

en: Post navigation
cs_CZ: Navigace v příspěvcích

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
cs_CZ: <span class="meta-nav">&larr;</span> Starší příspěvky

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs_CZ: Novější příspěvky <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Back to top
cs_CZ: Návrat zpět nahoru

en: Back Home
cs_CZ: Zpět domů

en: Add a menu
cs_CZ: Přidat menu
