* Customizr v3.4.19 - en to ja translation catalogue (696 entries)

en: &mdash; Select &mdash;
ja: &mdash; 選択 &mdash;

en: Assign menus to locations
ja: メニューを配置する

en: You haven't created any menu yet. %s or check the %s to learn more about menus.
ja: メニューがありません．%s か%s を確認してメニューの詳細を学んでください

en: Create a new menu now
ja: 新しいメニューを作成します。

en: WordPress documentation
ja: ワードプレスのドキュメント

en: SITE ICON
ja: サイトアイコン

en: More grid design options
ja: グリッド配置の追加オプション

en: Jump to the blog design options
ja: ブログデザインのオプションへ

en: Your favicon is currently handled with an old method and will not be properly displayed on all devices. You might consider to re-upload your favicon with the new control below.
ja: あなたのfaviconは現在古い方法で処理されており正しく表示されないデバイスがあるかもしれません．下記の新しいコントロールにあなたのfabviconを再アップロードすることをお勧めします．

en: dismiss
ja: 非表示にする

en: Hi! This is
ja: やあ！これは

en: , developer of the Customizr theme
ja: ，Cusutomizrテーマの開発者

en: I'm doing my best to make Customizr the perfect free theme for you. If you think it helped you in any way to build a better web presence, please support it's continued development with a donation of $20, $50, ...
ja: Customizrを完全に無料のテーマであなたに送ります．このテーマでウェブの存在感が増したならば開発継続のための寄付($20, $50, ...)をお願いします．

en: Make a donation for Customizr
ja: Customizrに寄付

en: Once clicked the 'Hide forever' button, this donation block will not be displayed anymore.<br/>Either you are using Customizr for personal or business purposes, any kind of sponsorship will be appreciated to support this free theme.<br/><strong>Already donator? Thanks, you rock!<br/><br/> Live long and prosper with Customizr!</strong>
ja: 「永久に隠す」ボタンをクリックすると二度と表示されません.<br/>Customizrを個人，商用目的で利用している場合，このフリーのテーマへのいかなる支援も感謝します.<br/><strong>寄付済みですか? 感謝します!<br/><br/> Customizrで繁栄を!</strong>

en: Hide forever
ja: 永久に隠す

en: Let me think twice
ja: もう1回考えさせて

en: Need more customizations options and premium support ?
ja: 追加のカスタマイズやプレミアムサポートは必要ですか？

en: Get Customizr Pro
ja: Customizr Proを入手

en: Need more control on your fonts ? Style any text in live preview ( size, color, font family, effect, ...) with Customizr Pro.
ja: あなたのフォントをもっとカスタマイズしたいですか？Customizr Proでは様々なテキストをライブプレビューで設定(フォント，色，フォント，効果，....）できます．

en: Add unlimited featured pages with Customizr Pro.
ja: Customizr Proで無制限におすすめページを追加

en: Rediscover the beauty of your blog posts and increase your visitors engagement with the Grid Customizer.
ja: Grid Customizrであなたの素晴らしいブログ投稿を再発見し，訪問者とのつながりをさらに増やしましょう

en: Try it in the demo
ja: デモで試す

en: Add creative and engaging reveal animations to your side menu.
ja: 創造的で魅力あるアニメーションをサイドメニューに追加

en: Side menu animation demo
ja: サイドメニューアニメーションのデモ

en: Customize your footer credits with Customizr Pro.
ja: Customizr Proでフッターのクレジットをカスタマイズ．

en: If you like
ja: もしあなたが

en: the Customizr theme
ja: Customizrテーマ

en: the Customizr pro theme
ja: Customizr proテーマ

en: we would love to receive a
ja: をお気に入りでしたら，

en: Review the Customizr theme
ja: Customizrテーマを評価して

en: rating. Thanks :) !
ja: ください．ありがとう！

en: Upgrade WP
ja: WP更新

en: This theme requires WordPress 3.4+
ja: このテーマはWordPress 3.4以上が必要です

en: Upgrade Wordpress Now
ja: Wordpressを今図す更新

en: Layout Options
ja: レイアウトオプション

en: Slider Options
ja: スライダオプション

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
ja: デフォルトの%1$s レイアウトを%2$sに設定

en: pages
ja: ページ

en: posts
ja: 投稿

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
ja: もし<i>"強制的に既定のレイアウトをすべての投稿と固定ページに適用"</i>をチェックした場合, あなたはこのオプションのチェックを外してこの投稿独自のレイアウトを有効にしてください.

en: Change layout options
ja: レイアウトオプションを変更します

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
ja: 初期設定の左右のサイドバーを使って%1$s用の独自のレイアウトを定義できます．この既定のレイアウトはワードプレスのカスタマイズ画面%2$sで定義できます．

en: this page
ja: このページ

en: this post
ja: この投稿

en: here
ja: こちら

en: Select a specific layout for %1$s
ja: %1$s 用のレイアウトを選択してください

en: Default layout %1s
ja: 規定のレイアウト %1s

en: Add a slider to this post/page
ja: この投稿/ページにスライダーを追加する

en: Choose a slider
ja: スライダーを選択

en: &mdash; Select a slider &mdash;
ja: &mdash; スライダーを選択 &mdash;

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
ja: 新しいスライダーを作成するには：メディアライブラリを開き，画像を編集し，新しいスライダーに追加してください．

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
ja: スライド更新間隔（デフォルト：5000ms）

en: Slider Layout : set the slider in full width
ja: スライダのレイアウト：スライダを幅全体に設定

en: Delete this slider
ja: スライダ削除

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
ja: このスライダは永久に削除されます（画像，call to actions とリンクは保存されます)

en: Delete slider
ja: スライダ削除

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
ja: スライダが一つもありません．メディアライブラリい移動して，画像を編集しスライダに追加してください．

en: Add to a slider
ja: スライダー追加

en: Add to a slider (create one if needed)
ja: スライダーに追加する (必要であれば作成)

en: Title text (80 car. max length)
ja: タイトル(最長80文字)

en: Description text (below the title, 250 car. max length)
ja: 詳細テキスト(タイトルの下，最大250文字)

en: Title and text color
ja: タイトルとテキスト色

en: Button text (80 car. max length)
ja: ボタン(最大80文字)

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
ja: リンクした固定ページや投稿を選択（過去100ページより）

en: No link
ja: リンクなし

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
ja: またはカスタムリンク（固定ページや投稿を上で指定した場合は空欄のままにする）

en: Open link in a new page/tab
ja: リンクを新しいページ/タブで開く

en: Link the whole slide
ja: すべてのスライドをリンク

en: Add a slider
ja: スライダー追加

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
ja: あなたはスライダーを作成していません．スライダー名を記入し，ボタンをクリックして新しいスライダーに追加してください．

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
ja: このスライダーは表示するスライドがありません．メディアライブラリーに移動して，画像を追加してください．

en: Slide Image
ja: スライドイメージ

en: Title
ja: タイトル

en: Slide Text
ja: スライドのテキスト

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: Link
ja: リンク

en: Edit
ja: 編集

en: No Image Selected
ja: イメージ未選択

en: Edit this slide
ja: Modifier la diapositive

en: Current slide
ja: 現在のスライド

en: Good, you've just upgraded to
ja: あなたは今アップグレードしました

en: version
ja: バージョン

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
ja: 我々が開発した新しい機能を紹介します

en: Read the latest release notes
ja: 最新のリリースノートを読む

en: Visit the demo
ja: デモを見る

en: I already know what's new thanks !
ja: 最新情報について知っています．

en: close
ja: 閉じる

en: About Customizr
ja: Customizrについて

en: Need help with
ja: についてヘルプが必要

en: Welcome to
ja: ようこそ

en: The best way to start is to read the %s.
ja: 初めに%sを読むのがよいです．

en: documentation
ja: ドキュメント

en: If you don't find an answer to your issue in the documentation, don't panic! The Customizr theme is used by a growing community of webmasters reporting bugs and making continuous improvements. If you have a problem with the theme, chances are that it's already been reported and fixed in the support forums.
ja: ドキュメントであなたの質問への答えが見つからない場合は、慌てる必要はありません！ Customizrテーマは、日々増加するウェブマスターコミュニティに利用され、バグを報告し、継続的な改善を行っています。テーマ使用にに問題がある場合は、すでにサポートフォーラムで報告され、修正されている可能性があります。

en: The easiest way to search in the support forums is to use our Google powered search engine on our %s.
ja: サポートフォーラムで検索するには最も簡単な方法は、我々の%sで私たちのGoogle検索エンジンを使用することです。

en: home page
ja: ホームページ

en: Read the documentation
ja: ドキュメントを読む

en: Check the FAQ
ja: FAQを調べる

en: Code snippets
ja: コードスニペット

en: Get support in the forum
ja: フォーラムからサポートを受ける

en: Thank you for using %s!
ja: %sを使ってくださりありがとうございます

en: %s %s has more features, is safer and more stable than ever to help you designing an awesome website.
ja: %s %s はたくさんの特徴があり，これまでよりもっと安全で安定で，あなたのウェブサイトデザインをサポートします。

en: check the changelog
ja: Change Logを確認

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
ja: %s を始める最良の手段は%sを読み、%sを訪問することです。

en: demo website
ja: デモサイト

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
ja: あなたはCursomizr %1$sの子テーマを使っています：アップグレード後は常に%2$sをチェックしテンプレートや関数が廃止されていないか確認してください．

en: We need sponsors!
ja: スポンサー募集中!

en: <strong>We do our best do make Customizr the perfect free theme for you!</strong><br/> Please help support it's continued development with a donation of $20, $50, or even $100.
ja: <strong>Customizrをあなたのために完全なフリーテーマとするために最善を尽くしています!</strong><br/> 開発継続のための寄付$20, $50, $100での支援をお願いします．

en: Happy user of Customizr?
ja: Custoimzrのユーザで満足ですか？

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
ja: このテーマに満足していたら，wordpress.org でそれを表明して，Customizrでレビューを書いてください<br />(あなたのフィードバックをお願いします)

en: Follow us
ja: フォロー

en: Go Customizr Pro
ja: Customizr Proへ移動

en: Visit the extension's page
ja: Customizr's extensionsのページへ

en: Easily take your web design one step further
ja: あなたのウェブのデザインをもっと良くします．

en: The Customizr Pro WordPress theme allows anyone to create a beautiful, professional and fully responsive website in a few seconds. In the Pro version, you'll get all the features of the free version plus some really cool and even revolutionary ones.
ja: Customizr Pro WordPress テーマは誰でも美しく専門的で完全にレスポンシブなウェブサイトを数秒で作ることができます。Proバージョンではフリーバージョンの特徴に加えて素敵で画期的な機能が追加されています。

en: Discover Customizr Pro
ja: Customizr Pro

en: Customizr Showcase
ja: Customizrショーケース

en: Visit the showcase
ja: ショーケースへ

en: Find inspiration for your next Customizr based website!
ja: あなたの次のCustomizrを使ったウェブサイトのアイデアを探そう!

en: This showcase aims to show what can be done with Customizr and helping other users to find inspiration for their web design.
ja: このショーケースはCusutomizrでできることを示すため，ウェブデザインのアイデアを探すためにあります．

en: Do you think you made an awesome website that can inspire people? Submitting a site for review is quick and easy to do.
ja: 人々に注目される最高のウェブサイトだと思っていますか？レビューにサイトを投稿するのが早くて簡単な方法です．

en: Go to Dashboard &rarr; Home
ja: ダッシュボード &rarr; トップへ

en: Go to Dashboard
ja: ダッシュボードへ

en: Changelog in version %1$s
ja: Version %1$sの更新ログ

en: System Informations
ja: システム情報

en: Please include the following informations when posting support requests
ja: サポートリクエストを投稿する場合は次の情報を記載してください．

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ja: システム情報をコピーするときは下記をクリックして Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac)を入力．

en: Create a slider
ja: スライダを作成

en: Need help to create a slider ?
ja: スライダー作成方法?

en: Check the documentation
ja: ドキュメントをチェック

en: Upload
ja: アップロード

en: Remove
ja: 削除

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: 2 sidebars : Right and Left
ja: 両サイドバー

en: No sidebars : full width layout
ja: サイドバーなし

en: Blue
ja: 青

en: Black
ja: 黒

en: Flat black
ja: フラットブラック

en: Grey
ja: 灰色

en: Ligth grey
ja: 薄灰色

en: Flat purple
ja: フラットパープル

en: Purple
ja: 紫

en: Flat red
ja: フラットレッド

en: Red
ja: 赤

en: Orange
ja: オレンジ

en: Flat orange
ja: フラットオレンジ

en: Yellow
ja: 黄色

en: Flat yellow
ja: フラットイエロー

en: Green
ja: 緑

en: Light green
ja: 薄緑

en: Green blue
ja: 青緑

en: Light blue
ja: 薄青

en: Google fonts pairs
ja: Googleフォント

en: Web safe fonts pairs
ja: Web safeフォント

en: Single fonts
ja: 単一フォント

en: Subscribe to my rss feed
ja: RSSフィード購読

en: RSS feed (default is the wordpress feed)
ja: RSSフィード(標準はwordpressフィード)

en: Follow me on Twitter
ja: Twitterでフォロー

en: Twitter profile url
ja: TwitterのプロフィールURL

en: Follow me on Facebook
ja: Facebookでフォロー

en: Facebook profile url
ja: FacebookプロフィールのURL

en: Follow me on Google+
ja: Google+でフォロー

en: Google+ profile url
ja: Google+プロファイルのURL

en: Follow me on Instagram
ja: Instagramでフォロー

en: Instagram profile url
ja: InstagramプロファイルのURL

en: Follow me on Tumblr
ja: Tumblrでフォロー

en: Tumblr url
ja: TumblrのURL

en: Follow me on Flickr
ja: Flickrでフォロー

en: Flickr url
ja: FlickrのURL

en: Follow me on WordPress
ja: WordPressでフォロー

en: WordPress profile url
ja: WordPressプロファイルのURL

en: Follow me on Youtube
ja: Youtubeでフォロー

en: Youtube profile url
ja: YoutubeプロファイルのURL

en: Pin me on Pinterest
ja: PinterestでPin

en: Pinterest profile url
ja: PinterestプロファイルのURL

en: Follow me on Github
ja: Githubでフォロー

en: Github profile url
ja: GithubプロファイルのURL

en: Follow me on Dribbble
ja: Dribbbleでフォロー

en: Dribbble profile url
ja: DribbbleプロファイルのURL

en: Follow me on LinkedIn
ja: LinkedInでフォロー

en: LinkedIn profile url
ja: LinkedInプロファイルのURL

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
ja: 投稿，固定ページ，アーカイブ，検索ページに表示

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer Widget Area One
ja: フッタウィジェット1

en: Just use it as you want !
ja: 自由にお使いください

en: Footer Widget Area Two
ja: フッタウィジェット2

en: Footer Widget Area Three
ja: フッタウィジェット3

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
ja: 誰もが嘘をついたり騙したりしている時代に、真実を述べるというのは革命的な行動である。

en: George Orwell
ja: ジョージ・オーウェル

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
ja: すみません．要求されたページは見つかりませんでした．検索を試してください．

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
ja: 成功とは、失敗から失敗へと情熱を失わずに進むことである。

en: Sir Winston Churchill
ja: ウィンストン・チャーチル

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ja: すみません．検索条件にあうものはありません．他のキーワードを試してみてください．

en: Customizr is a clean responsive theme
ja: Customizrはきれいで応答の早いテーマです

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
ja: 様々なレイアウト，デザインオプションがWordPressのカスタマイズ画面にあります : その場で変更を確認！

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Secondary (horizontal) Menu
ja: 補助（水平）メニュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Need help with Customizr? Click here!
ja: Customizrのヘルプが必要ですか？ここをクリック！

en: Page %s
ja: 固定ページ %s

en: Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
ja: サイトロゴのアップロード（サポート形式 : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)

en: LOGO
ja: サイトロゴ

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
ja: ロゴのサイズを強制的に幅250px，高さ100pxにする

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
ja: オリジナルの寸法で使いたいときはチェックをしない

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
ja: フロート時用サイトロゴアップロード（サポート形式： .jpg, .png, .gif, svg, svgz）

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
ja: ヘッダーフロートの時に別の画像を使う場合はここにアップロード

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
ja: サイトアイコンをアップロード(サポートする形式 : .ico, .png, .gif)

en: FAVICON
ja: サイトアイコン

en: Choose a predefined skin
ja: 既定のスキンを選択

en: Disabled if the random option is on.
ja: ランダムオプションがオンの時無効になる。

en: Randomize the skin
ja: スキンをランダムに表示

en: Apply a random color skin on each page load.
ja: ページを表示するごとにランダムにカラースキンを適用

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
ja: 美しいフォントの組み合わせ(タイトル&amp;標準フォント)か単一フォントかを選択

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
ja: フォント設定ではフォントの組み合わせまたは単一フォントを選択しプレビューできます．もし組み合わせを選ぶと第1フォントは主なタイトル（サイト名，サイト説明，h1,h2,h3ヘッダ），第2フォントはテキストや段落用の標準フォントになります．

en: Set your website default font size in pixels.
ja: 標準フォントサイズをピクセルで設定

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
ja: ウェブサイトでサイズが指定されていないすべてのテキスト要素の標準フォントサイズを設定します．

en: Smooth scroll on click
ja: クリック時スムーズスクロール

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
ja: 有効時，同じページのアンカヘのリンクをクリックするとスムーズにスクロールします．

en: Important note
ja: 重要な注記

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
ja: このオプションはプラグインと競合する可能性があります，このオプションを有効にした後でプラグインの機能に問題がないか確認してください。

en: Fade effect on link hover
ja: リンクにマウスを合わせた時にフェード効果

en: Display an icon next to external links
ja: 外部リンクの後にアイコンを表示

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
ja: 投稿および固定ページのリンクにのみ適用

en: Open external links in a new tab
ja: 外部リンクを新しいタブで表示

en: Display icons next to titles
ja: タイトルの隣にアイコンを表示

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
ja: このオプションをチェック時，固定ページ，投稿，アーカイブ，及びWP組み込みのウィジェットにコンテキストアイコンを表示

en: Display a page icon next to the page title
ja: 固定ページのタイトルにアイコンを表示

en: Display a post icon next to the single post title
ja: 投稿ページのタイトルにアイコンを表示

en: Display an icon next to the archive title
ja: アーカイブのタイトルにアイコンを表示

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
ja: このオプションのチェック時，タイトルの左にアーカイブアイコンが表示される．アーカイブページはカテゴリ，タグ，著者，投稿時，カスタムタグ，検索結果を含む．

en: Display an icon next to each post title in an archive page
ja: アーカイブページの投稿タイトルの隣にアイコンを表示

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
ja: このオプションのチェック時，タイトルの左に投稿アイコンが表示される．アーカイブページはカテゴリ，タグ，著者，投稿時，カスタムタグ，検索結果を含む．

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
ja: WP サイドバーウィジェット：タイトルの隣にアイコンを表示

en: WP footer widgets : display icons next to titles
ja: WP フッターウィジェット：タイトルの隣にアイコンを表示

en: Lightbox effect on images
ja: 画像にLightbox効果

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
ja: 有効時，画像をクリックするとpopinウィンドウが出て拡大効果が機能します．注意：固定ページや投稿の画像にこの効果を用いるときはメディアファイルに画像がリンクしていなければなりません．

en: Autoscale images on zoom
ja: 拡大時に画像を自動スケール

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
ja: 有効時，Lightbox拡大時に画像を画面に合わせて表示します

en: High resolution (Retina) support
ja: 高解像度(Retina)対応

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
ja: 有効時，高解像度のデバイスに対応します

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
ja: このフリープラグインで高解像度のメディアライブラリ画像を再生成することをお勧めします：

en: regenerate thumbnails
ja: サムネイルを再生成

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
ja: サムネイル再生成プラグインの詳細ページを開く

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
ja: スライダー：スライドを表示する前にローディングアイコンを表示

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
ja: チェック時，スライドを設定中にローディングアイコンを表示します．

en: Dynamic slider images centering on any devices
ja: スライダー画像を中央に動的に表示

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
ja: サムネイルを動的に中央に表示

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
ja: このオプションは画像を表示デバイスに合わせ，元のアスペクト比で水平，垂直方向に中央に表示します．

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
ja: 小型の端末でサイドバーを動的に再配置します．

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
ja: スマートフォンやタブレットの表示画面でサイドバーをメインコンテンツの後に表示させます．

en: Display an author box after each single post content
ja: それぞれの投稿コンテンツの後に著者を表示

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
ja: このオプションを有効時，投稿コンテンツの後に著者の情報が表示されます．注意：ユーザプロファイルで情報を設定すること．

en: Enable Smooth Scroll
ja: スムーススクロール有効

en: This option enables a smoother page scroll.
ja: このオプションでスムーズなページスクロールを有効にします。

en: Header design and layout
ja: ヘッダーデザインとレイアウト

en: Choose a layout for the header
ja: ヘッダーのレイアウトを選択

en: Logo / title on the left
ja: ロゴ/タイトルを左に

en: Logo / title centered
ja: ロゴ/タイトルを中央に

en: Logo / title on the right
ja: ロゴ/タイトルを右に

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
ja: この設定はメニューが表示されるサイドに影響するかもしれません。

en: Display top border
ja: 上の境界を表示

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
ja: 色つきの上部境界を表示しないときチェックを外す

en: Display the tagline
ja: キャッチコピー表示

en: Social links in header
ja: ヘッダーのソーシャルリンク

en: Display menu in a box
ja: メニューを枠内に表示

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
ja: チェック時，ヘッダメニュー，キャッチコピー，ソシアルリンクが灰色の枠内に表示されます．

en: Sticky header settings
ja: フロートヘッダー設定

en: Sticky on scroll
ja: スクロール時に移動

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
ja: チェック時，ヘッダが画面の上に表示されたままスクロールします．

en: Sticky header : display the tagline
ja: フロートヘッダー：キャッチコピー表示

en: Sticky header : display the title / logo
ja: フロートヘッダー：タイトル/ロゴ表示

en: Sticky header : shrink title / logo
ja: フロートヘッダー：タイトル/ロゴを縮小

en: Sticky header : display the menu
ja: フロートヘッダー：メニュー表示

en: Also applied to the secondary menu if any.
ja: 補助メニューにも適用されます。

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
ja: フロートヘッダー：スクロール時半透明に

en: Set the header z-index
ja: ヘッダーのz-index

en: What is
ja: *

en: the z-index
ja: z-indexとは?

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
ja: ヘッダーに補助（水平）メニューを表示します。

en: When you've set your main menu as a vertical side navigation, you can check this option to display a complementary horizontal menu in the header.
ja: メインメニューを垂直サイドナビゲーションに設置したとき，このオプションを選択することでヘッダーに補助水平メニューを表示できます。

en: Main menu design
ja: メインメニューのデザイン

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
ja: デザインを選択：サイドメニュー（垂直）か標準（水平）

en: Regular (horizontal)
ja: 標準（水平）

en: Side Menu (vertical)
ja: サイドメニュー（垂直）

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
ja: モバイルデバイス（レスポンシブ）では，ドロップダウンメニューの高さは表示画面の大きさで制限されます。

en: Display a label next to the menu button.
ja: メニューボタンの隣にラベルを表示する。

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
ja: 注意：このラベルはモバイルデバイスでは非表示。

en: Menu position (for "main" menu)
ja: メニューの位置（メインメニュー）

en: Menu on the left
ja: 左メニュー

en: Menu on the right
ja: 右メニュー

en: When the menu style is set to "Side Menu", the menu position is the side on which the menu will be revealed.
ja: メニューのスタイルを”サイドメニュー”に設定したとき，このメニューの位置はメニューが表示されるサイドになります．

en: To change the global header layout, %s
ja: 全般のヘッダーレイアウトを変化するとき、%s

en: jump to the Design and Layout section
ja: 「デザインとレイアウト」に移動

en: Change the header layout
ja: ヘッダーの配置を変更

en: Secondary (horizontal) menu design
ja: 補助（水平）メニューのデザイン

en: Menu position (for the horizontal menu)
ja: メニューの位置（補助メニュー）

en: Select a submenu expansion option
ja: サブメニュー展開オプション選択

en: Expand submenus on click
ja: クリックでサブメニューを展開

en: Expand submenus on hover
ja: マウスを重ねるとサブメニュー展開

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
ja: サブメニューをフェード効果で表示

en: Hover move effect for the sub menu items
ja: サブメニュー項目にhover移動効果

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
ja: モバイルデバイスの補助メニューの（レスポンシブ）動作を選択する。

en: Move before inside the side menu
ja: サイドメニューに入る前に移動

en: Move after inside the side menu
ja: サイドメニューに入ってから移動

en: Display in the header
ja: ヘッダーに表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Remove all the menus.
ja: すべてのメニューを削除

en: Don't display any menus in the header of your website
ja: ウェブサイトのヘッダーにメニューを全く表示しない。

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
ja: 使用注意：ウェブサイトの利用者にナビゲーションの代替手段を提供すること。

en: Choose content and layout
ja: コンテンツとレイアウトを選択

en: Front page displays
ja: トップページを表示

en: Don't show any posts or page
ja: 投稿や固定ページを表示しない

en: Your latest posts
ja: 最新の投稿

en: A static page
ja: 固定ページ

en: Front page
ja: トップページ

en: Posts page
ja: 投稿ページ

en: Set up the front page layout
ja: トップページのレイアウトを設定

en: Slider options
ja: スライダーオプション

en: Select front page slider
ja: トップページのスライダーを選択

en: Full width slider
ja: スライダーをページ全幅にする

en: Delay between each slides
ja: スライドの表示時間間隔

en: in ms : 1000ms = 1s
ja: 単位ms：1000ms = 1s

en: Set slider's height in pixels
ja: スライダーの高さ（ピクセル）で競って

en: Apply this height to all sliders
ja: すべてのスライダーにこの高さを適用

en: Replace the default image slider's height
ja: 既定の画像スライダーの高さを上書きする

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
ja: チェック時，アップロード時に画像は設定された高さにリサイズされます．画像表示のパフォーマンスを改善します．

en: You might want to regenerate your thumbnails.
ja: サムネイルを再構築しなければならないかもしれません．

en: Featured pages options
ja: おすすめページのオプション

en: Display home featured pages area
ja: おすすめページをトップページに表示

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Show images
ja: 画像を表示

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
ja: 画像は投稿の"アイキャッチ画像"に設定される．(投稿編集ページ参照)おすすめページの画像を無効にするときはチェックを外す

en: Read more &raquo;
ja: もっと &raquo;

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Choose the global default layout
ja: デフォルトレイアウトを選択

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
ja: 注意：トップページのレイアウトはトップページの項で設定

en: Force default layout everywhere
ja: デフォルトレイアウトをすべてのページで強制的に使用

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
ja: このオプションはトップページを含むすべての投稿/固定ページの固有のレイアウトを上書きします．

en: Choose the posts default layout
ja: 投稿のデフォルトレイアウトを選択

en: Global Post Lists Settings
ja: 投稿リストの全般設定

en: Maximum number of posts per page
ja: ページあたりの投稿表示数

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
ja: リスト（トップ，検索，アーカイブ）での投稿数を選択

en: Display the excerpt
ja: 抜粋を表示

en: Display the full content
ja: すべてのコンテンツを表示

en: Choose the pages default layout
ja: ページの標準レイアウトを選択

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
ja: 上記のレイアウトオプションは投稿や固定ページすべてのレイアウトを設定します。個々の投稿・固定ページのレイアウトは個別に定義することもできます。定義方法は%sで確認。

en: Customizr theme documentation
ja: Customizrテーマのドキュメント

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
ja: トップページのレイアウトを変更する必要があるときは、この上部の「トップページ」を開くこと．

en: Set the excerpt length (in number of words)
ja: 抜粋の長さを設定(単語数)

en: Thumbnails options
ja: サムネイルオプション

en: Display the post thumbnails
ja: サムネイルを表示

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
ja: このオプションのチェック時，投稿サムネイルをすべての投稿リストに表示：ブログ，アーカイブ，投稿者，検索結果...

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
ja: 注意：グリッドレイアウトを選択した場合はサムネイルは常に表示される

en: If no featured image is set, use the last image attached to this post.
ja: アイキャッチ画像が設定されていない場合，最後に添付した画像を使います．

en: Upload a default thumbnail
ja: 既定のサムネールをアップロード

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
ja: 他のサムネイルレイアウトのオプション

en: Thumbnails shape
ja: サムネイル形状

en: Rounded, expand on hover
ja: 丸，マウス移動時拡大

en: Rounded, no expansion
ja: 丸，拡大なし

en: Squared, expand on hover
ja: 正方形，マウス移動時拡大

en: Squared, no expansion
ja: 正方形，拡大なし

en: Rectangular with no effect
ja: 長方形，効果なし

en: Rectangular with blur effect on hover
ja: 長方形，マウス移動時blur効果

en: Rectangular with unblur effect on hover
ja: 長方形，マウス移動時unblur効果

en: Set the thumbnail's max height in pixels
ja: サムネイルの最大高さを指定(ピクセル)

en: Thumbnails position
ja: サムネイル位置

en: Top
ja: 上

en: Right
ja: 右

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Alternate thumbnail/content
ja: 追加サムネール／コンテンツ

en: Archive titles
ja: カテゴリタイトル

en: Category pages titles
ja: カテゴリ

en: Tag pages titles
ja: タグ

en: Author pages titles
ja: 著者の投稿

en: Search Results for :
ja: 検索結果：

en: Search results page titles
ja: 検索結果

en: Post List Design
ja: 投稿リストのデザイン

en: Select a Layout
ja: レイアウトを選択

en: Alternate thumbnails layout
ja: サムネイルを交互に表示

en: Grid layout
ja: グリッド表示

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
ja: グリッドレイアウトを選択した場合，投稿コンテンツは抜粋のみ表示されます．

en: Number of columns per row
ja: 1行当たりの列数

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
ja: 注意：片側にサイドバーをレイアウトした場合では3列に，両側にサイドバーを配置した場合では2列に制限されます．

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
ja: 最後のSticky投稿を拡大する(トップページ，ブログページのみ）

en: Apply the grid layout to Home/Blog
ja: トップ，ブログにグリッドレイアウトを適用

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
ja: アーカイブ（アーカイブ，カテゴリ，著者投稿）にグリッドレイアウトを適用

en: Apply the grid layout to Search results
ja: 検索結果にグリッドレイアウトを適用

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
ja: チェックされていないコンテキストは交互サムネイルレイアウトで表示されます．

en: Apply a shadow to each grid items
ja: グリッド要素に影を付ける

en: Apply a colored bottom border to each grid items
ja: グリッド要素の下部に境界線を描く

en: Display post format icons in the background
ja: 投稿フォーマットアイコンを背景に表示する

en: Max. length for post titles (in words)
ja: ポストタイトルの最大長さ（単語数）

en: Thumbnails max height for the grid layout
ja: グリッド表示でのサムネイルの最大高さ

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
ja: 投稿のグリッドサムネイルの最大高さをピクセルで設定

en: Post thumbnail position
ja: サムネールの配置

en: Don't display
ja: 表示しない

en: Before the title in full width
ja: タイトルの前に最大幅で

en: Before the title boxed
ja: タイトルの前，枠に囲んで

en: After the title
ja: タイトルの後

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
ja: 投稿を個別表示したときにコンテンツの前にアイキャッチ画像（投稿サムネイル）を表示できます。

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
ja: 投稿にアイキャッチ画像を設定する方法を知らないですか？%sで勉強してください。

en: Display Breadcrumb
ja: パンくず表示

en: Display the breadcrumb on home page
ja: パンくずをトップケージに表示

en: Display the breadcrumb in pages
ja: 固定ページにパンくずを表示

en: Display the breadcrumb in single posts
ja: 投稿ページにパンくずを表示

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
ja: 投稿リストをパンくずを表示：ブログページ，アーカイブ，検索結果...

en: Display posts metas
ja: 投稿のメタタグを表示

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
ja: このオプションのチェック時，投稿メタタグ（キーワード，投稿日，著者）を投稿タイトルの下に表示

en: Metas Design
ja: メタタグデザイン

en: Select a design for the post metas
ja: 投稿メタタグのデザインを選択

en: Buttons and text
ja: ボタンとテキスト

en: Text only
ja: テキストのみ

en: Select the contexts
ja: コンテキストを選択

en: Display posts metas on home
ja: トップページにメタタグを表示

en: Display posts metas for single posts
ja: 投稿ページにメタタグを表示

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
ja: 投稿リスト（アーカイブ，ブログページ）にメタタグを表示

en: Select the metas to display
ja: 表示するメタタグを選択

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
ja: 階層分類（カテゴリ）を表示

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
ja: 非階層分類（タグ）を表示

en: Display the publication date
ja: 投稿日を表示

en: Display the author
ja: 投稿者を表示

en: Display the update date
ja: 更新日を表示

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
ja: このオプションのチェック時，最終更新日を表示する（更新していない場合は非表示）

en: Select the last update format
ja: 再封更新日の表示形式を選択

en: Nb of days since last update
ja: 最終更新日からの日数

en: Date of the last update
ja: 最終更新日

en: Recent update notice after post titles
ja: 投稿タイトルの後の更新通知

en: Display a recent update notice
ja: 更新通知を表示

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
ja: このオプションをチェック時，投稿タイトルの後にカスタマイズ可能な更新通知を表示

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
ja: 通知をn日前までの更新について表示

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
ja: 更新通知を表示する期間（日数）を設定

en: Recently updated !
ja: 更新しました！

en: Update notice text
ja: 更新通知文

en: Update notice style
ja: 更新通知スタイル

en: Default (grey)
ja: 既定(灰色)

en: Success (green)
ja: 成功(緑)

en: Alert (orange)
ja: 警告(オレンジ)

en: Important (red)
ja: 重要(赤)

en: Info (blue)
ja: 情報(青)

en: Enable Customizr galleries
ja: Customizrギャラリーを有効にする

en: Apply Customizr effects to galleries images
ja: ギャラリー画像にCustomizr効果を適用します

en: Enable Lightbox effect in galleries
ja: ギャラリーでのLightbox効果を有効にする

en: Apply lightbox effects to galleries images
ja: ギャラリー画像にLightbox効果

en: Enable Customizr effects on hover
ja: マウスオーバー時にCustomizr効果を有効にする

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
ja: ギャラリー画像にマウスオーバー拡大効果を適用する．

en: Drop caps
ja: 文字見出し

en: Enable drop caps
ja: 文字見出しを有効に

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
ja: 投稿，固定ページの最初の段落に文字見出しを適用

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
ja: 段落の単語数が次の数以上だった場合文字見出しを適用する：

en: (number of words)
ja: (単語数)

en: Drop cap style
ja: 文字見出しスタイル

en: Skin color with shadow
ja: スキン色影文字

en: Simple black
ja: 黒

en: Enable drop caps in posts
ja: 投稿ページに文字見出しを有効

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
ja: 投稿ページの最初の段落に文字見出しを適用

en: Enable drop caps in pages
ja: 固定ページに文字見出しを有効にする

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
ja: 固定ページの最初の段落に文字見出しを適用

en: Comments bubbles
ja: コメント風船で表示

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
ja: コメント数を投稿タイトルの隣に風船で表示

en: Comments bubble shape
ja: コメント風船の形

en: Small bubbles
ja: 小さい風船

en: Large bubbles
ja: 大きい風船

en: Comments bubble color
ja: コメント風船の色

en: Skin color
ja: スキンの色

en: Custom
ja: ユーザ定義

en: Other comments settings
ja: 他のコメント設定

en: Enable comments on pages
ja: 投稿へのコメントを許可

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
ja: チェック時，固定ページにコメントを有効にする．コメントはページリスト画面のクイック編集画面で無効にできます．

en: You can also change other comments settings in :
ja: 他のコメント設定はここで変更可能です：

en: the discussion settings page.
ja: ディスカッション設定ページ

en: Enable comments on posts
ja: 投稿へのコメントを有効にする

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
ja: チェック時，すべての投稿ページでコメントを有効にする．コメントはページリスト画面のクイック編集画面で無効にできます．

en: post screen
ja: 投稿画面

en: You can also change other comments settings in the
ja: 他のコメント設定も変更できます：

en: discussion settings page.
ja: ディスカッション設定ページ

en: Display the comment list
ja: コメントリストを表示

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
ja: 既定ではWordPressは投稿や固定ページで無効にしても過去のコメントを表示します．このオプションをオフにするとコメントの履歴を非表示にできます．

en: Display posts navigation
ja: 投稿ナビゲーションを表示

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
ja: このオプションをチェックすると投稿の下に投稿ナビゲーションが表示される

en: Display navigation in pages
ja: 固定ページにナビゲーションを表示

en: Display posts navigation in single posts
ja: 単一投稿ページに投稿ナビゲーションを表示

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
ja: 投稿リスト（アーカイブ，ブログページ，カテゴリ，検索結果...）に投稿ナビゲーションを表示する

en: Social links in left sidebar
ja: 左サイドバーのソーシャルリンク

en: Social links in right sidebar
ja: 右サイドバーのソーシャルリンク

en: Social links
ja: ソーシャルリンク

en: Social link title in sidebars
ja: サイドバーのソーシャルリンクタイトル

en: Will be hidden if empty
ja: 空の場合隠す

en: Social links in footer
ja: フッターのソーシャルリンク

en: Stick the footer to the bottom of the page
ja: フッターをページの下部に固定する

en: Display a back to top arrow on scroll
ja: スクロール時に「先頭に戻る」矢印を表示

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
ja: 独自のCSSを追加して活動的なページをデザインしてください！（慣れた人向け）

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
ja: このフィールドをCSSの変更に使ってください．重要なCSSのカスタマイズはsytle.cssファイルを変更してください．

en: child theme.
ja: 子テーマ

en: How to create and use a child theme ?
ja: 子テーマの作成，利用方法は?

en: Performance : use the minified CSS stylesheet
ja: パフォーマンス：圧縮CSSスタイルシートを使う

en: Using the minified version of the skin stylesheet will speed up your webpage load time.
ja: スキン用圧縮スタイルシートを使うとウェブページの表示時間が早くなります．

en: Load images on scroll
ja: スクロール時画像を表示

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
ja: チェック時非表示の画像を表示するのを遅延させる．表示画面より下の画像はスクロール時に動的に表示されます．画像がある長いページの負荷を下げてパフォーマンスを向上します．

en: Display help notices on front-end for logged in users.
ja: ログインしたユーザにフロントエンドヘルプを表示する．

en: When this options is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
ja: このオプションを有効にすると、様々なヘルプ情報やplaceholderブロックがウェブサイトのフロントエンドに表示されます。これらは管理者の権限を持つユーザがログインしたときにのみ表示されます。

en: Global settings
ja: 全般設定

en: Global settings for the Customizr theme :skin, socials, links...
ja: Customizrテーマの全般設定:スキン，SNS，リンク...

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header settings for the Customizr theme.
ja: Customizrテーマのヘッダー設定

en: Content : home, posts, ...
ja: コンテンツ：ホーム，投稿...

en: Content settings for the Customizr theme.
ja: Customizrテーマのコンテンツ設定

en: Sidebars
ja: サイドバー

en: Sidebars settings for the Customizr theme.
ja: Customizrテーマのサイドバー設定

en: Footer
ja: フッター

en: Footer settings for the Customizr theme.
ja: Customizrテーマのフッター設定

en: Advanced options
ja: 詳細設定

en: Advanced settings for the Customizr theme.
ja: Customizrテーマの詳細設定

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
ja[0]: このテーマは%sメニューをサポートします．メニューを選択

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
ja: 新しいメニューを作製してメニューのコンテンツを作成できます%s。

en: on the Menus screen in the Appearance section
ja: 外観セクションのメニュー画面

en: create/edit menus
ja: メニュー作成／編集

en: in the menu panel
ja: メニューパネルにて

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
ja: メニュー位置にメニューが配置されていない場合，既定のページメニューが使われます．

en: Site Title & Tagline
ja: サイト名とキャッチコピー

en: Logo &amp; Favicon
ja: サイトロゴ &amp; アイコン(Favicon)

en: Set up logo and favicon options
ja: サイトロゴとアイコンの設定

en: Skin
ja: スキン

en: Select a skin for Customizr
ja: Customizrのスキンを選択

en: Fonts
ja: フォント

en: Set up the font global settings
ja: フォントの全般設定

en: Set up your social links
ja: サイトのソーシャルリンク設定

en: Links style and effects
ja: リンクスタイルと効果

en: Various links settings
ja: 各種リンク設定

en: Titles icons settings
ja: タイトルアイコン設定

en: Set up the titles icons options
ja: タイトルアイコンのオプション設定

en: Image settings
ja: 画像設定

en: Various images settings
ja: 各種画像設定

en: Authors
ja: 著者

en: Post authors settings
ja: 投稿著者の設定

en: Smooth Scroll
ja: スムーズスクロール

en: Smooth Scroll settings
ja: スムーズスクロール設定

en: Design and layout
ja: デザインとレイアウト

en: Navigation Menus
ja: ナビゲーションメニュー

en: Front Page
ja: トップページ

en: Set up front page options
ja: トップページ設定

en: Pages &amp; Posts Layout
ja: 固定ページ &amp; 投稿レイアウト

en: Set up layout options
ja: レイアウトオプション設定

en: Post lists : blog, archives, ...
ja: 投稿リスト：ブログ，アーカイブ，...

en: Set up post lists options
ja: 投稿リストオプション設定

en: Single posts
ja: 投稿

en: Set up single posts options
ja: 投稿表示オプション

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Set up breadcrumb options
ja: パンくずのオプション設定

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
ja: 投稿属性（カテゴリ，タグ，カスタム分類）

en: Set up post metas options
ja: 投稿属性のオプション設定

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Set up gallery options
ja: ギャラリーオプションを設定

en: Paragraphs
ja: 段落

en: Set up paragraphs options
ja: 段落オプションの設定

en: Comments
ja: コメント

en: Set up comments options
ja: コメントオプション設定

en: Post/Page Navigation
ja: 投稿／固定ページナビゲーション

en: Set up post/page navigation options
ja: 投稿／固定ページナビゲーションのオプションを設定

en: Socials in Sidebars
ja: サイドバーのソーシャルリンク

en: Set up your social profiles links in the sidebar(s).
ja: サイドバーのソーシャルサイトのプロファイルリンクを設定

en: Responsive settings
ja: 応答の設定

en: Various settings for responsive display
ja: 各種表示応答の設定

en: Footer global settings
ja: フッター全般設定

en: Set up footer global options
ja: フッターの全般オプション設定

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Website Performances
ja: サイトのパフォーマンス

en: On the web, speed is key ! Improve the load time of your pages with those options.
ja: ウェブはスピードが命!オプションを設定して表示時間を改善してください．

en: Front-end placeholders and help blocks
ja: フロントエンドplaceholdersとヘルプブロック

en: Home featured page one
ja: おすすめページ1

en: Home featured page two
ja: おすすめページ2

en: Home featured page three
ja: おすすめページ3

en: Featured text one (200 car. max)
ja: おすすめ1テキスト(最大200字)

en: Featured text two (200 car. max)
ja: おすすめ2テキスト(最大200字)

en: Featured text three (200 car. max)
ja: おすすめ3テキスト(最大200字)

en: Custom featured page %1$s
ja: カスタムおすすめページ%1$s

en: Featured text %1$s (200 car. max)
ja: おすすめ%1$s(最大200字)

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
ja: まずページを選択．もし抜粋テキストを使いたい場合は空欄のままにする．

en: &mdash; No slider &mdash;
ja: &mdash; スライダなし &mdash;

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
ja: &mdash; スライダーのデモ &mdash;

en: &larr; Previous
ja: &larr; 前へ

en: Next &rarr;
ja: 次へ &rarr;

en: Home
ja: ホーム

en: Browse:
ja: 閲覧

en: Minute %1$s
ja: 分 %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
ja: 検索結果 &quot;%1$s&quot;

en: Page %d
ja: ページ %d

en: Split
ja: 分割

en: Merge
ja: 結合

en: Pingback:
ja: ピンバック

en: (Edit)
ja: (編集)

en: Reply
ja: 返事

en: Post author
ja: 投稿者

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s， %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントはモデレート待ちです

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 以前のコメント

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ja: コメントは終了

en: Leave a comment
ja: コメントをする

en: Comment(s) on
ja: コメント：

en: comment | comments
ja[0]: コメント

en: Edit those featured pages %s, or %s (you'll be able to add yours later).
ja: おすすめページを編集%s, or %s （後で追加できます）

en: Edit those featured pages
ja: おすすめページを編集

en: now
ja: 今

en: Remove the featured pages
ja: おすすめページを削除

en: remove them
ja: 削除

en: dismiss notice
ja: お知らせを削除

en: Customizer screen
ja: カスタマイズ画面

en: Edit now.
ja: すぐに編集

en: Featured page
ja: おすすめページ

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the Customizr screen.
ja: おすすめページの詳細テキスト：ページの抜粋を使用、またはカスタムテキストをCustomizr画面で設定

en: Missing Attachment
ja: 添付リンク切れ

en: {no title} Read the post &raquo;
ja: {タイトルなし} 投稿を読む &raquo;

en: Permalink to %s
ja: %sへのパーマリンク

en: Ooops, page not found
ja: おっと，ページが見つかりません．

en: No
ja: いいえ

en: About %s
ja: %s について

en: Daily Archives: %s
ja: 本日の投稿：%s

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Monthly Archives: %s
ja: 今月の投稿： %s

en: Yearly Archives: %s
ja: 今年の投稿：%s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
ja: 固定ページ：

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: %sのすべての投稿を表示 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
ja: 設定した投稿のアイキャッチ画像をここに表示することができます。

en: %s to display a featured image here.
ja: ここにアイキャッチ画像を表示するために%s

en: Jump to the customizer now
ja: カスタマイザーに移動

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
ja: この投稿は %1$s<span class="by-author"> に %2$s</span>が投稿しました．

en: Published
ja: 公開

en: at dimensions
ja: 寸法

en: Link to full-size image
ja: フルサイズ画像へのリンク

en: Return to
ja: 戻る：

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
ja: %1$s への投稿．タグ：%2$s

en: This entry was posted in %1$s
ja: %1$s への投稿

en: This entry was tagged %2$s
ja: タグ%2$s

en: This entry was posted on %1$s
ja: 投稿日時:%1$s

en: on %1$s
ja: %1$s

en: and posted on %1$s
ja: , 投稿日時 %1$s

en: This entry was posted
ja: この項目の

en: by %1$s
ja: 投稿者:%1$s

en: (updated today)
ja: (今日更新)

en: (updated %s days ago)
ja: (%s日前に更新)

en: (updated 1 day ago)
ja: (昨日更新)

en: (updated on %1$s)
ja: (%1$s更新)

en: View all posts in %s
ja: カテゴリ%sの投稿を表示

en: View all posts by %s
ja: %sの投稿を表示

en: Open
ja: 開く

en: tagged
ja: タグ

en: Post navigation
ja: ナビゲーション

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 前の投稿

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 次の投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This block is visible for admin users only.
ja: このブロックは管理者のみ閲覧可能です．

en: The %s sidebar has no widgets.
ja: サイドバー%sにはウィジェットはありません

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
ja: サイドバー %sまたは%sにウィジェットを追加

en: Add widgets
ja: ウィジェット追加

en: dismiss this notice
ja: お知らせを削除

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
ja: ページレイアウトを変更することでサイドバーを削除できます．

en: Changing the layout in the Customizr theme
ja: Customizrテーマのレイアウトを変更

en: See the theme documentation.
ja: テーマのドキュメントを読む．

en: Go to
ja: 移動

en: Select your own slider %s, or %s (you'll be able to add one back later).
ja: スライダー%sまたは%sを選択（後で追加することもできます）

en: Select your own slider
ja: スライダーを選択

en: Remove the home page slider
ja: ホームページスライダーを削除

en: remove this demo slider
ja: デモスライダーを削除

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
ja: このでもスライダーを置換または削除する方法を見る

en: Check the front page slider doc &raquo;
ja: フロントページスライダーのドキュメントを確認&raquo;

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
ja: スライダーを作成して投稿や固定ページに追加

en: Check the slider doc now &raquo;
ja: スライダーのドキュメントをいますぐ確認&raquo;

en: The footer has no widgets
ja: このフッターはウィジェットがありません．

en: Add widgets to the footer %s or %s.
ja: ウィジェットをフッターに追加 %s 又は %s.

en: Back to top
ja: 上に戻る

en: Back Home
ja: トップページへ戻る

en: This is a default page menu.
ja: これは既定のページメニューです。

en: ( If you don't have any pages in your website, then this side menu is empty for the moment. )
ja: （もしウェブサイトに固定ページがない場合，このサイドメニューは空白）

en: If you have already created menu(s), you can %s. If you need to create a new menu, jump to the %s.
ja: メニューすでに作成してある場合、%sできます。新しいメニューを作る場合は%sへ移動。

en: change the default menu
ja: 既定のメニューを変更

en: replace this default menu by another one
ja: この既定のメニューを他のものに置換

en: menu creation screen
ja: メニュー作成画面

en: Close
ja: 閉じる

en: Menu
ja: メニュー

en: Open the menu
ja: メニューを開く

en: Add a menu
ja: メニュー追加

en: You can now display your menu as a vertical and mobile friendly side menu, animated when revealed.
ja: 表示時にアニメーションするモバイル対応垂直サイドメニューとしてメニューを表示できます。

en: %s or %s.
ja: %sまたは%s。

en: Try it with the demo
ja: デモで試す

en: open the customizer menu section
ja: 設定メニューセクションを開く

en: change your menu design now
ja: メニューデザインを今すぐ変更

en: You can display your main menu or a second menu here horizontally.
ja: ここにメインメニューまたは補助メニューを水平に表示できます。

en: %s or read the %s.
ja: %s または %sを読む。

en: Manage menus in the header
ja: ヘッダーのメニューを調整

en: Manage your menus in the header now
ja: ヘッダーのメニューをすぐに調整

en: Pages
ja: ページ
