* Customizr v3.4.19 - en to sv translation catalogue (526 entries)

en: More grid design options
sv: Fler alternativ för tabell-design

en: Hi! This is
sv: Hej! Detta är

en: , developer of the Customizr theme
sv: , utvecklare av Customizr temat

en: I'm doing my best to make Customizr the perfect free theme for you. If you think it helped you in any way to build a better web presence, please support it's continued development with a donation of $20, $50, ...
sv: Jag gör mitt bästa för att göra Customizr till det perfekta temat för dig. Om du tycker att det hjälpt dig på något sätt att bygga en bättre webbnärvaro, vänligen stöd dess fortsatta utveckling med en donation på $20, $50...

en: Make a donation for Customizr
sv: Gör en donation till Customizr

en: Once clicked the 'Hide forever' button, this donation block will not be displayed anymore.<br/>Either you are using Customizr for personal or business purposes, any kind of sponsorship will be appreciated to support this free theme.<br/><strong>Already donator? Thanks, you rock!<br/><br/> Live long and prosper with Customizr!</strong>
sv: När du klickat på knappen 'Dölj för alltid' visas detta donationsavsnitt inte längre.<br/>Oavsett om du använder Customizr för personligt eller affärsmässigt bruk, så uppskattas varje form av sponsring för att stödja detta kostnadsfria tema.<br/><strong>Redan donator? Tack, du är en klippa!<br/><br/>Lev länge och ha framgång med Customizr!</strong>

en: Hide forever
sv: Dölj för alltid

en: Let me think twice
sv: Låt mig tänka över det

en: If you like
sv: Om du tycker

en: the Customizr theme
sv: om Customizr-temat

en: the Customizr pro theme
sv: om Customizr Pro temat

en: we would love to receive a
sv: uppskattar vi att få ett

en: Review the Customizr theme
sv: Betygsätt Customizr-temat

en: rating. Thanks :) !
sv: betyg. Tack :-) !

en: Upgrade WP
sv: Uppgradera WP

en: This theme requires WordPress 3.4+
sv: Detta tema kräver WordPress 3.4+

en: Upgrade Wordpress Now
sv: Uppgradera WordPress nu

en: Layout Options
sv: Layout alternativ

en: Slider Options
sv: Slider alternativ

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
sv: Fördefinierad %1$s layout är satt till : %2$s

en: pages
sv: sidor

en: posts
sv: inlägg

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
sv: Du har kryssat för <i>"Tvinga global fördefinierad layout för alla inlägg och sidor "</ i>, du måste avmarkera det här alternativet för att aktivera en specifik layout för det här inlägget.

en: Change layout options
sv: Byt layout alternativ

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
sv: Du kan definera en specifik layout för %1$s med hjälp av fördefinerade vänster och höger sidofält. De förinställda layouterna kan defineras i WordPress Customizer screen %2$s.<br />

en: this page
sv: denna sida

en: this post
sv: detta inlägg

en: here
sv: här

en: Select a specific layout for %1$s
sv: Välj en specifik layout för %1$s

en: Default layout %1s
sv: Fördefinierad layout %1s

en: Add a slider to this post/page
sv: Lägg till en slider för denna sida/inlägg

en: Choose a slider
sv: Välj en slider

en: &mdash; Select a slider &mdash;
sv: &mdash; Välj en slider &mdash;

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
sv: Om du vill skapa en ny slider: öppna mediebiblioteket, redigera dina bilder och lägg till dem till din nya slider.

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
sv: Fördröjning mellan varje slide i millisekunder (förinställt: 5000 ms)

en: Slider Layout : set the slider in full width
sv: Slider layout: Sätt slider till full bredd

en: Delete this slider
sv: Ta bort denna slider

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
sv: Slider kommer att tas bort permanent (bilder, åtgärder och länkar kommer att behållas).

en: Delete slider
sv: Ta bort slider

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
sv: Du har inte skapa någon slider ännu. Gå till mediabiblioteket, redigera dina bilder och lägg till dem i din slider.

en: Add to a slider
sv: Lägg till i slider

en: Add to a slider (create one if needed)
sv: Lägg till i slider (skapa en om det behövs)

en: Title and text color
sv: Titel och text färg

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
sv: Välj en länkad sida eller inlägg (bland de senaste 100).

en: No link
sv: Ingen länk

en: Add a slider
sv: Lägg till en slider

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
sv: Du har inte skapat någon slider ännu. Skriv ett slidernamn och klicka på knappen för att lägga till din första slider.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
sv: Denna slider har inga slides att visa. Gå till mediebiblioteket och börja lägga bilder till den.

en: Slide Image
sv: Slide bild

en: Title
sv: Titel

en: Slide Text
sv: Slide text

en: Button Text
sv: Knapptext

en: Edit
sv: Redigera

en: No Image Selected
sv: Ingen bild markerad

en: Edit this slide
sv: Redigera slide

en: Current slide
sv: Nuvarande slide

en: About Customizr
sv: Om Customizr

en: Read the documentation
sv: Läs dokumentationen

en: Check the FAQ
sv: Kontrollera FAQ

en: Code snippets
sv: Kodsnuttar

en: Get support in the forum
sv: Få hjälp i forumet

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
sv: Du använder ett barn tema Customizr %1$s: kontrollera alltid %2$s efter uppgradering för att se om en funktion eller en mall har utfasats.

en: We need sponsors!
sv: Vi behöver sponsorer!

en: <strong>We do our best do make Customizr the perfect free theme for you!</strong><br/> Please help support it's continued development with a donation of $20, $50, or even $100.
sv: <strong> Vi gör vårt bästa för att göra Customizr till det perfekta gratistemat för dig! </ strong> <br/> Snälla bidra till att stödja den fortsatta utvecklingen med en donation på €20, €50, eller till och med €100.

en: Happy user of Customizr?
sv: Lycklig användare av Customizr?

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
sv: Om du är nöjd med temat, säg det på wordpress.org och ge Customizr en trevlig recension! <br /> (Vi är beroende av era återkopplingar ...)

en: Follow us
sv: Följ oss

en: Visit the extension's page
sv: Besök påbyggnadssidan

en: Easily take your web design one step further
sv: Ta lätt din webbdesign ett steg längre

en: Discover Customizr Pro
sv: Upptäck Customizr Pro

en: Visit the showcase
sv: Besök vår showcase

en: Find inspiration for your next Customizr based website!
sv: Hitta inspiration till din nästa Customizr baserad webbplats!

en: This showcase aims to show what can be done with Customizr and helping other users to find inspiration for their web design.
sv: Denna presentation syftar till att visa vad som kan göras med Customizr och hjälpa andra användare att hitta inspiration till sin webbdesign.

en: Do you think you made an awesome website that can inspire people? Submitting a site for review is quick and easy to do.
sv: Tror du att du gjort en fantastisk hemsida som kan inspirera människor? Skicka in en webbplats för granskning är snabb och enkel att göra.

en: Go to Dashboard &rarr; Home
sv: Gå till Adminpanel &rarr; Hem

en: Go to Dashboard
sv: Gå till Adminpanel

en: Changelog in version %1$s
sv: Ändringslogg för version %1$s

en: System Informations
sv: Systeminformation

en: Please include the following informations when posting support requests
sv: Vänligen inkludera följande information när du skickar supportärenden

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
sv: För att kopiera system info, klicka nedan och tryck sedan Ctrl + C (PC) eller Cmd + C (Mac).

en: Create a slider
sv: Skapa en slider

en: Need help to create a slider ?
sv: Behöver du hjälp att skapa en slider?

en: Check the documentation
sv: Läs dokumentationen

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Remove
sv: Ta bort

en: Right sidebar
sv: Höger sidofält

en: Left sidebar
sv: Vänster sidofält

en: 2 sidebars : Right and Left
sv: 2 sidofält: Höger och vänster

en: No sidebars : full width layout
sv: Inga sidofält: Full bredd layout

en: Blue
sv: Blå

en: Black
sv: Svart

en: Flat black
sv: Mattsvart

en: Grey
sv: Grå

en: Ligth grey
sv: Ljusgrå

en: Flat purple
sv: Mattlila

en: Purple
sv: Lila

en: Flat red
sv: Mattröd

en: Red
sv: Röd

en: Flat orange
sv: Mattorange

en: Yellow
sv: Gul

en: Flat yellow
sv: Mattgul

en: Green
sv: Grön

en: Light green
sv: Ljusgrön

en: Green blue
sv: Blågrön

en: Light blue
sv: Ljusblå

en: Google fonts pairs
sv: Google typsnitt-par

en: Web safe fonts pairs
sv: Webbsäkra typsnitts-par

en: Single fonts
sv: Enskilda typsnitt

en: Subscribe to my rss feed
sv: Prenumerera på min rss feed

en: RSS feed (default is the wordpress feed)
sv: RSS feed (wordpress feed är fördefinierad)

en: Follow me on Twitter
sv: Följ mig på Twitter

en: Twitter profile url
sv: Twitter profil url

en: Follow me on Facebook
sv: Följ mig på Facebook

en: Facebook profile url
sv: Facebook profil url

en: Follow me on Google+
sv: Följ mig på Google+

en: Google+ profile url
sv: Google+ profil url

en: Follow me on Instagram
sv: Följ mig på Instagram

en: Instagram profile url
sv: Instagram profil url

en: Follow me on Tumblr
sv: Följ mig på Tumblr

en: Follow me on Flickr
sv: Följ mig på Flickr

en: Follow me on WordPress
sv: Följ mig på WordPress

en: WordPress profile url
sv: WordPress profil url

en: Follow me on Youtube
sv: Följ mig på YouTube

en: Youtube profile url
sv: Youtube profil url

en: Pin me on Pinterest
sv: Fäst mig på Pinterest

en: Pinterest profile url
sv: Pinterest profil url

en: Follow me on Github
sv: Följ mig på Github

en: Github profile url
sv: Github profil url

en: Follow me on Dribbble
sv: Följ mig på Dribble

en: Dribbble profile url
sv: Dribble profil url

en: Follow me on LinkedIn
sv: Följ mig på LinkedIn

en: LinkedIn profile url
sv: LinkedIn profil url

en: Left Sidebar
sv: Vänster sidofält

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
sv: Visas i inlägg, statiska sidor, arkiv och söksidor

en: Right Sidebar
sv: Höger sidofält

en: Footer Widget Area One
sv: Sidfot widget område ett

en: Just use it as you want !
sv: Använd den som du vill!

en: Footer Widget Area Two
sv: Sidfot widget område två

en: Footer Widget Area Three
sv: Sidfot widget område tre

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
sv: Tala sanning i tider av universellt bedrägeri är en revolutionär handling.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
sv: Ledsen, men den begärda sidan kan inte hittas. Du kan prova en sökning nedan.

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
sv: Framgång är förmågan att gå från ett misslyckande till ett annat med bibehållen entusiasm...

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
sv: Tyvärr, men ingenting matchade dina sökkriterier. Vänligen försök igen med några andra nyckelord.

en: Customizr is a clean responsive theme
sv: Customizr är ett rent responsivt tema

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
sv: Många alternativ för layout och design är tillgängliga från WordPress Customizer skärmen: se dina ändringar live!

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Help
sv: Hjälp

en: Need help with Customizr? Click here!
sv: Behöver du hjälp med Customizr? Klicka här!

en: dismiss notice
sv: avfärda meddelandet

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
sv: Logga-uppladdning (supportade format : .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: LOGO
sv: LOGGA

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
sv: Tvinga logotyp dimensioner till max-bredd: 250px och max-höjd: 100px

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
sv: Avmarkera detta alternativ för att behålla dina ursprungliga logotypmått.

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
sv: Uppladdning av Förankrad Logga (format som stöds : .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
sv: Använd denna uppladdningskontroll för att ange en annan logga i förankrat sidhuvud läge.

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
sv: Favicon uppladdning (supportade format : .ico, .png, .gif)

en: Choose a predefined skin
sv: Välj ett fördefinierat skal

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
sv: Välj ett vackert typsnittspar (rubriker &amp; fördefinierat typsnitt) eller enbart ett typsnitt för din hemsida.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
sv: Denna typsnittshämtare låter dig förhandsgranska och välja bland ett praktiskt urval av typsnittspar och enskilda typsnitt. Om du väljer ett par, så kommer det första typsnittet att användas för sajtens huvudrubriker; hemsidenamn, överskrifter h1, h2, h3, medan det andra kommer att vara fördefinierat typsnitt på din hemsida för alla texter och avsnitt.

en: Set your website default font size in pixels.
sv: Ange din hemsidas fördefinierade typsnitts storlek i pixlar.

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
sv: Detta alternativ ställer in den fördefinierade typsnittsstorleken för varje textelement på din hemsida, när ingen annan typsnittsstorlek redan tillämpas.

en: Smooth scroll on click
sv: Mjukrullning vid klick

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
sv: Om påslaget, så kommer detta val att aktivera mjukrullning när man klickar på en länk till ett ankare på samma sida.

en: Fade effect on link hover
sv: Toningseffekt vid länkhovring

en: Display an icon next to external links
sv: Visa en ikon intill externa länkar

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
sv: Detta kommer endast att tillämpas på länkar som ingår i inläggs- eller sidinnehåll.

en: Open external links in a new tab
sv: Öppna externa länkar i ny flik

en: Display icons next to titles
sv: Visa ikoner intill titlar

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
sv: När detta alternativ är markerat, visas en kontextuell ikon intill titlen på sidor, inlägg, arkiv och WP inbyggda widgetar.

en: Display a page icon next to the page title
sv: Visa en sidikon intill sidans titel

en: Display a post icon next to the single post title
sv: Visa en inläggsikon intill den enskilda inläggstiteln

en: Display an icon next to the archive title
sv: Visa en ikon intill arkivtiteln

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
sv: När detta alternativ är markerat, visas en ikon av arkivtyp i huvudet för alla sorters arkiv, till vänster om titeln. En arkivsida kan vara: kategori, etikett, författare, datumarkiv, egna taxonomier, sökresultat.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
sv: Visa en ikon intill varje inläggstitel på en arkivsida

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
sv: När detta alternativ är markerat, visas en ikon av inläggstyp till vänster om varje inläggstitel på en arkivsida. En arkivsida kan vara: kategori, etikett, författare, datumarkiv, egna taxonomier, sökresultat.

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
sv: WP sidofält widgetar: visa ikoner intill titlar

en: WP footer widgets : display icons next to titles
sv: WP sidfot widgetar: visa ikoner intill titlar

en: Lightbox effect on images
sv: Llightboxeffekt på bilder

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
sv: Om du väljer detta alternativ, så kommer det att aktivera ett popin-fönster med zoomeffekt när en bild klickas. Obs: för att möjliggöra denna effekt för bilderna på dina sidor och inlägg, så måste bilderna vara länkade till Mediafilen.

en: Autoscale images on zoom
sv: Autoskala bilder vid zoom

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
sv: Om aktiverad, kommer detta alternativ att tvinga bilderna att passa skärmen vid lightbox zoom.

en: High resolution (Retina) support
sv: Högupplösning (Retina) stöd

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
sv: Om påslaget, kommer din hemsida att innehålla stöd för högupplösta enheter.

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
sv: Det rekommenderas starkt att du regenererar ditt mediabiblioteks bilder i högupplösning med detta gratistillägg

en: regenerate thumbnails
sv: regenerera miniatyrer

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
sv: Öppna beskrivnings-sidan i Regenerera minatyrer - tillägget

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
sv: Sliders: visa på laddnings-ikon innan bilderna renderas

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
sv: Om markerat, visar detta alternativ en laddnings-ikon när bilderna laddas.

en: Dynamic slider images centering on any devices
sv: Dynamiska slider-bilder centrerar på alla enheter

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
sv: Dynamiska miniatyrer centrerar på alla enheter

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
sv: Detta alternativ centrerar dynamiskt dina bilder på valfri enhet, vertikalt eller horisontellt i enlighet med dess initiala sidförhållande.

en: Responsive settings
sv: Responsiva inställningar

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
sv: Dynamisk sidefältsomguppering på små enheter

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
sv: Aktivera detta alternativ för att flytta sidofälten (om det finns) efter huvudinnehålls-blocket, för smartphones eller plattors bildfält.

en: Display an author box after each single post content
sv: Visa en författar-ruta efter varje enskilt inläggs innehåll

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
sv: Bocka för detta alternativ för att visa ett författarinformations-block efter varje enskilt inläggs innehåll. Notera: det Biografiska info-fältet måste ifyllas i användarprofilen.

en: Header design and layout
sv: Sidhuvud design och layout

en: Logo / title on the left
sv: Logga / titel till vänster

en: Logo / title centered
sv: Logga / titel centrerad

en: Logo / title on the right
sv: Logga / titel till höger

en: Display top border
sv: Visa överkant (top border)

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
sv: Kryssa ur detta alternativ för att ta bort den översta färgade linjen (top border).

en: Display the tagline
sv: Visa rubriklinjen

en: Social links in header
sv: Sociala länkar i sidhuvudet

en: Display menu in a box
sv: Visa menyn i en ruta

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
sv: Om detta alternativ är markerat, så kommer sidhuvudets meny/rubriklinje/social att visas i en ljusgrå ruta.

en: Sticky header settings
sv: Inställningar för förankrat sidhuvud

en: Sticky on scroll
sv: Förankrat vid scrollning

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
sv: Om detta alternativ är markerat så kommer sidhuvudet att vara förankrat till sidans översta del vid scrollning neråt.

en: Sticky header : display the tagline
sv: Förankrat sidhuvud: visa rubriklinjen

en: Sticky header : display the title / logo
sv: Förankrat sidhuvud: visa titel / logga

en: Sticky header : shrink title / logo
sv: Förankrat sidhuvud: krymp titel / logga

en: Sticky header : display the menu
sv: Förankrat sidhuvud: visa menyn

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
sv: Förankrat sidhuvud: halvgenomskinligt vid scrollning

en: Set the header z-index
sv: Sätt sidhuvudet i z-index

en: What is
sv: Vad är

en: the z-index
sv: z-indexet

en: Menu on the left
sv: Meny till vänster

en: Menu on the right
sv: Meny till höger

en: Select a submenu expansion option
sv: Välj ett expansionsalternativ för undermeny

en: Expand submenus on click
sv: Expandera undermenyer vid klick

en: Expand submenus on hover
sv: Expandera undermenyer vid hovring

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
sv: Visa undermenyns block med toningseffekt

en: Hover move effect for the sub menu items
sv: Förflyttningseffekt för undermenydetaljer vid hovring

en: Jump to the blog design options
sv: Hoppa till bloggdesign-alternativen

en: Choose content and layout
sv: Välj innehåll och layout

en: Front page displays
sv: Förstasidan visar

en: Don't show any posts or page
sv: Visa inga inlägg eller sidor

en: Your latest posts
sv: Dina senaste inlägg

en: A static page
sv: En statisk sida

en: Front page
sv: Förstasida

en: Posts page
sv: Inläggssida

en: Set up the front page layout
sv: Ställ in titelsidans layout

en: Slider options
sv: Slider alternativ

en: Select front page slider
sv: Välj förstasidans slider

en: Display the excerpt
sv: Visa utdraget

en: Read more &raquo;
sv: Läs mer &raquo;

en: Button text
sv: Knapptext

en: Full width slider
sv: Full bredd slider

en: Delay between each slides
sv: Fördröjning mellan varje slide

en: in ms : 1000ms = 1s
sv: i ms : 1000ms = 1s

en: Set slider's height in pixels
sv: Ställ in sliderns höjd i pixlar

en: Apply this height to all sliders
sv: Använd denna höjd för alla sliders

en: Replace the default image slider's height
sv: Ersätt den fördefinierade höjden för bildslidern

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
sv: Om detta alternativ är valt, så kommer dina bilder att ändras med din anpassade höjd vid uppladdning. Detta är bättre för dina allmänna laddningsprestanda.

en: You might want to regenerate your thumbnails.
sv: Du kanske vill regenerera dina miniatyrbilder.

en: Featured pages options
sv: Alternativ för utvalda sidor

en: Display home featured pages area
sv: Visa området utvalda sidor på förstasidan

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Show images
sv: Visa bilder

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
sv: Bilderna anges med "Utvald bild " på varje sida (på sidan redigera sidan). Bocka av alternativet ovan för att inaktivera de utvalda bilderna på sidan.

en: Choose the global default layout
sv: Välj global fördefinierad layout

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
sv: Notera: hemsidans layout måste ställas in i startsidesektionen

en: Force default layout everywhere
sv: Tvinga fördefinierad layout överallt

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
sv: Detta alternativ kommer att åsidosätta de särskilda layouter på alla inlägg / sidor, inklusive den främre sidan.

en: Choose the posts default layout
sv: Välj fördefinierad layout för inlägg

en: Global Post Lists Settings
sv: Globala inställningar för Inläggslistor

en: Maximum number of posts per page
sv: Maximalt antal inlägg per sida

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
sv: Välj längd på inläggen i listor (hem. sök, arkiv, ...)

en: Display the full content
sv: Visa hela innehållet

en: Choose the pages default layout
sv: Välj fördefinierad layout för sidor

en: Set the excerpt length (in number of words)
sv: Ange utdragets längd (i antal ord)

en: Thumbnails options
sv: Alternativ för miniatyrer

en: Display the post thumbnails
sv: Visa inläggets miniatyrer

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
sv: När detta alternativ är markerat, så visas inläggsminiatyrer i alla inläggslistor: blogg, arkiv, författarsida, söksidor,...

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
sv: Obs: miniatyrer visas alltid när tabell-layout är vald.

en: If no featured image is set, use the last image attached to this post.
sv: Om ingen utvald bild har angivits, använd den sista bild som bifogas detta inlägg.

en: Upload a default thumbnail
sv: Ladda upp en fördefinierad miniatyr

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
sv: Inställningar avseende miniatyrer för alternativa miniatyrer layouten

en: Thumbnails shape
sv: Miniatyrers utseende

en: Rounded, expand on hover
sv: Rundade, expandera vid hovring

en: Rounded, no expansion
sv: Rundade, ingen expansion

en: Squared, expand on hover
sv: Fyrkantiga, expandera vid hovring

en: Squared, no expansion
sv: Fyrkantiga, ingen expansion

en: Rectangular with no effect
sv: Rektangulära utan effekt

en: Rectangular with blur effect on hover
sv: Rektangulära med oskärpe-effekt vid hovring

en: Rectangular with unblur effect on hover
sv: Rektangulära med skärpe-effekt vid hovring

en: Set the thumbnail's max height in pixels
sv: Ange miniatyrens maxhöjd i pixlar

en: Thumbnails position
sv: Miniatyrers position

en: Top
sv: Topp

en: Right
sv: Höger

en: Bottom
sv: Botten

en: Left
sv: Vänster

en: Alternate thumbnail/content
sv: Växla miniatyr/innehåll

en: Archive titles
sv: Arkiv rubriker

en: Category pages titles
sv: Kategori-sidors rubriker

en: Tag pages titles
sv: Etikettsidors titlar

en: Author pages titles
sv: Författarsidors titlar

en: Search Results for :
sv: Sökresutat för :

en: Search results page titles
sv: Sökresultatsidors rubriker

en: Post List Design
sv: Inläggslistans Utseende

en: Select a Layout
sv: Välj en Layout

en: Alternate thumbnails layout
sv: Layout för alternativa miniatyrer

en: Grid layout
sv: Tabellutformning

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
sv: När du väljer Tabellutformning, är inläggsinnehållet begränsat till utdrag.

en: Number of columns per row
sv: Antal kolumner per rad

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
sv: Obs: antalet kolumner är begränsad till 3 för enkela sidfältslayouter och 2 för dubbla sidfältslayouter.

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
sv: Expandera det senaste förankrade inlägget (avser endast hem och bloggsida)

en: Apply the grid layout to Home/Blog
sv: Använd tabell-layout för Hem/Blogg

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
sv: Använd tabell-layout för Arkiv (arkiv, kategorier, författarinlägg)

en: Apply the grid layout to Search results
sv: Använd tabell-layout för Sökresultat

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
sv: Avmarkerade sammanhang visas med alternativa miniatyrer layout.

en: Apply a shadow to each grid items
sv: Använd en skuggning för varje tabellobjekt

en: Apply a colored bottom border to each grid items
sv: Använd en färgad underkant för varje tabelldetalj

en: Display post format icons in the background
sv: Visa inläggsformat-ikoner i bakgrunden

en: Max. length for post titles (in words)
sv: Max. längd för inläggstitlar (i ord)

en: Thumbnails max height for the grid layout
sv: Miniatyrers maxhöjd vid tabell-layout

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
sv: Ange inläggstabell-miniatyrens maxhöjd i pixlar

en: Post thumbnail position
sv: Inläggsminiatyrers position

en: Don't display
sv: Visa inte

en: Before the title in full width
sv: Framför titeln vid full bredd

en: Before the title boxed
sv: Inramad framför titeln

en: After the title
sv: Efter titeln

en: Display Breadcrumb
sv: Visa navigation (breadcrumb)

en: Display the breadcrumb on home page
sv: Visa navigation (breadcrumb) på startsidan

en: Display the breadcrumb in pages
sv: Visa navigation (breadcrumb) på sidor

en: Display the breadcrumb in single posts
sv: Visa navigation (breadcrumb) för enskilda inlägg

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
sv: Visa navigation (breadcrumb) i inläggslistor: bloggsidor, arkiv, sökresultat...

en: Display posts metas
sv: Visa inläggs-meta

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
sv: När detta alternativ är markerat, så kommer inläggets meta (som taxonomier, datum och författare) att visas under inläggens titlar.

en: Select a design for the post metas
sv: Välj ett utseende för inläggs-meta

en: Buttons and text
sv: Knappar och text

en: Text only
sv: Enbart text

en: Select the contexts
sv: Välj sammanhangen

en: Display posts metas on home
sv: Visa inläggs meta på hem

en: Display posts metas for single posts
sv: Visa inläggs meta för enskilda inlägg

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
sv: Visa inläggs meta i inläggslistorna (arkiv, bloggsida)

en: Select the metas to display
sv: Välj de metan som ska visas

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
sv: Visa hierarkiska taxonomier (som kategorier)

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
sv: Visa icke-hierarkiska taxonomier (som etiketter)

en: Display the publication date
sv: Visa publiceringsdatum

en: Display the author
sv: Visa författaren

en: Display the update date
sv: Visa uppdateringsdatumet

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
sv: Om detta alternativ är valt, så kan ytterligare datuminformation om den senaste inläggsuppdateringen visas (inget kommer att synas om inlägget aldrig har uppdaterats).

en: Select the last update format
sv: Välj formatet för senaste uppdatering

en: Nb of days since last update
sv: Antal dagar sedan senaste uppdatering

en: Date of the last update
sv: Datum för den senaste uppdateringen

en: Recent update notice after post titles
sv: Senaste uppdateringsmeddelande efter inläggstitlar

en: Display a recent update notice
sv: Visa senaste meddelande om uppdatering

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
sv: Om det här alternativet är markerat, visas ett anpassningsbart senaste uppdaterings - meddelande intill inläggstiteln.

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
sv: Visa meddelandet om den senaste uppdateringen är mindre (strikt) än n dagar gammal

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
sv: Ange ett maximalt intervall (i dagar) under vilka det senaste uppdatering meddelandet kommer att visas.

en: Recently updated !
sv: Nyligen uppdaterat!

en: Update notice text
sv: Uppdateringsmeddelande-text

en: Update notice style
sv: Uppdateringsmeddelande-stil

en: Default (grey)
sv: Fördefinierad (grå)

en: Success (green)
sv: Lyckat (grön)

en: Important (red)
sv: Viktigt (röd)

en: Info (blue)
sv: Information (blå)

en: Drop caps
sv: Anfanger

en: Enable drop caps
sv: Aktivera anfanger

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
sv: Använd en anfang när stycket omfattar minst följande antal ord:

en: (number of words)
sv: (antal ord)

en: Drop cap style
sv: Anfang-stil

en: Skin color with shadow
sv: Skalfärg med skugga

en: Simple black
sv: Helsvart

en: Enable drop caps in posts
sv: Aktivera anfanger i inlägg

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
sv: Använd en anfang i första stycket av ditt enskilda inläggs innehåll

en: Enable drop caps in pages
sv: Aktivera anfanger på sidor

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
sv: Använd en anfang i första stycket på dina sidor

en: Comments bubbles
sv: Kommentarbubblor

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
sv: Visa antalet kommentarer i en bubbla intill inläggets titel

en: Comments bubble shape
sv: Kommentarbubblors form

en: Small bubbles
sv: Små bubblor

en: Large bubbles
sv: Stora bubblor

en: Comments bubble color
sv: Kommentarbubblors färg

en: Skin color
sv: Skalfärg

en: Custom
sv: Anpassad

en: Other comments settings
sv: Andra kommentarerinställningar

en: Enable comments on pages
sv: Aktivera kommentarer på sidor

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
sv: Om markerat ger detta alternativ kommentarer på sidorna. Du kan inaktivera kommentarer för en enskild sida i snabbredigeringsläge på sidlistnings-sidan.

en: You can also change other comments settings in :
sv: Du kan också ändra andra inställningar för kommentarer i:

en: the discussion settings page.
sv: diskussionsinställnings-sidan.

en: Enable comments on posts
sv: Aktivera kommentarer på inlägg

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
sv: Om markerad, möjliggör detta alternativ kommentarer på alla typer av enstaka inlägg. Du kan inaktivera kommentarer för ett enda inlägg i snabbredigeringsläge på

en: post screen
sv: inläggs-sidan

en: You can also change other comments settings in the
sv: Du kan också ändra andra inställningar för kommentarer på

en: discussion settings page.
sv: diskussionsinställnings-sidan.

en: Display the comment list
sv: Visa listan över kommentar

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
sv: Som standard visar WordPress de senaste kommentarerna, även om kommentarer är inaktiverade i inlägg eller sidor. Om du avmarkerar det här alternativet så  visas inte denna kommentar-historik.

en: Social links in left sidebar
sv: Sociala länkar i vänster sidofält

en: Social links in right sidebar
sv: Sociala länkar i höger sidofält

en: Social links
sv: Sociala länkar

en: Social link title in sidebars
sv: Sociala länkar-rubriken i sidofält

en: Will be hidden if empty
sv: Kommer att vara dold om tom

en: Social links in footer
sv: Sociala länkar i sidfoten

en: Display a back to top arrow on scroll
sv: Visa en tillbaka till toppen pil vid scrollning

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
sv: Lägg till din egen CSS här och designa live! (för avancerade användare)

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
sv: Använd detta fält för att testa små stycken CSS-kod. För viktig CSS-anpassning, vill du säkert modifiera style.css filen i ett

en: child theme.
sv: barntema.

en: How to create and use a child theme ?
sv: Hur skapar och använder man ett barntema?

en: Performance : use the minified CSS stylesheet
sv: Prestanda: använd minimerat CSS format

en: Using the minified version of the skin stylesheet will speed up your webpage load time.
sv: Att använda den minimerade versionen av skalformatet snabbar upp din hemsidas laddningstid.

en: Load images on scroll
sv: Ladda bilder vid scrollning

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
sv: Markera detta alternativ för att fördröja inläsningen av icke synliga bilder. Bilder under visningsområdet laddas dynamiskt vid scrollning. Detta kan öka prestanda genom att minska belastningen från långa webbsidor med bilder.

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Global settings for the Customizr theme :skin, socials, links...
sv: Globala inställningar för Customizr-temat: skal, socialt, länkar...

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Header settings for the Customizr theme.
sv: Inställningar för Customizr-temats sidhuvud.

en: Content : home, posts, ...
sv: Innehåll: hem, inlägg...

en: Content settings for the Customizr theme.
sv: Innehållsinställningar för Customizr-temat.

en: Footer
sv: Sidfot

en: Footer settings for the Customizr theme.
sv: Sidfotsinställningar för Customizr-temat.

en: Advanced options
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced settings for the Customizr theme.
sv: Avancerade inställningar för Customizr-temat.

en: Site Title & Tagline
sv: Hemsidans Rubrik & Rubriklinje

en: Logo &amp; Favicon
sv: Logotyp &amp; Favicon

en: Set up logo and favicon options
sv: Ställ in logotyp och favicon alternativ

en: Skin
sv: Skal

en: Select a skin for Customizr
sv: Välj skal för Customizr

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Set up the font global settings
sv: Ställ in de globala inställningarna för teckensnitt

en: Set up your social links
sv: Ställ in dina sociala länkar

en: Links style and effects
sv: Länkars utseende och effekter

en: Various links settings
sv: Diverse länkinställningar

en: Titles icons settings
sv: Inställningar för titelikoner

en: Set up the titles icons options
sv: Ställ in alternativen för titelikoner

en: Image settings
sv: Bildinställningar

en: Various images settings
sv: Diverse bildinställningar

en: Authors
sv: Författare

en: Post authors settings
sv:  Inställningar avseende inläggsförfattare

en: Design and layout
sv: Design och layout

en: Front Page
sv: Förstasidan

en: Set up front page options
sv: Ställ in alternativ för förstasidan

en: Pages &amp; Posts Layout
sv: Sidor &amp; inläggs layout

en: Set up layout options
sv: Ställ in layout alternativ

en: Post lists : blog, archives, ...
sv: Inlägslistor: blogg, arkiv, ...

en: Set up post lists options
sv: Ställ in alternativ för inläggslistor

en: Single posts
sv: Enstaka inlägg

en: Set up single posts options
sv: Ställ in alternativ för enskilda inlägg

en: Breadcrumb
sv: Navigation (breadcrumb)

en: Set up breadcrumb options
sv: Ställ in breadcrumb alternativ

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
sv: Inläggs-meta (kategori, etiketter, egna uttryck)

en: Set up post metas options
sv: Ställ in alternativ för inläggs-meta

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Set up paragraphs options
sv: Ställ in alternativ för avsnitt

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Set up comments options
sv: Ställ in alternativ för kommentarer

en: Various settings for responsive display
sv: Diverse inställningar för responsiv visning

en: Footer global settings
sv: Globala inställningar för sidfoten

en: Set up footer global options
sv: Ställ in globala alternativ för sidfot

en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

en: Website Performances
sv: Hemsideprestanda

en: On the web, speed is key ! Improve the load time of your pages with those options.
sv: På webben är hastighet nyckeln! Förbättra laddningstiden för dina sidor med dessa alternativ.

en: Home featured page one
sv: Utvald sida ett

en: Home featured page two
sv: Utvald sida två

en: Home featured page three
sv: Utvald sida tre

en: Custom featured page %1$s
sv: Anpassad utvald sida %1$s

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
sv: Du måste välja en sida först. Lämna det här fältet tomt om du vill använda ett utdrag från sidan.

en: &mdash; No slider &mdash;
sv: &mdash; Ingen slider &mdash;

en: &larr; Previous
sv: &larr; Föregående

en: Next &rarr;
sv: Nästa &rarr;

en: Home
sv: Hem

en: Browse:
sv: Bläddra:

en: Minute %1$s
sv: Minut %1$s

en: Week %1$s
sv: Vecka %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
sv: Sökresultat för &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
sv: 404 Kunde inte hittas

en: Page %d
sv: Sida %d

en: Split
sv: Dela

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: One thought on
sv: En tanke om

en: thoughts on
sv: tankar om

en: (Edit)
sv: (Redigera)

en: Reply
sv: Svara

en: Post author
sv: Inläggsförfattare

en: %1$s at %2$s
sv: %1$s vid %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar väntar på moderering.

en: Comment navigation
sv: Kommentar navigering

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre Kommentarer

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare Kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer är stängda.

en: Leave a comment
sv: Lämna en kommentar

en: Comment(s) on
sv: Kommentar(er) på

en: Customizer screen
sv: Customizr skärm

en: Featured page
sv: Utvald sida

en: Missing Attachment
sv: Bifogad fil saknas

en: {no title} Read the post &raquo;
sv: {ingen titel} Läs inlägget &raquo;

en: Permalink to %s
sv: Permalänk till %s

en: Ooops, page not found
sv: Ooops, sidan hittades inte

en: No
sv: Inga

en: About %s
sv: Om %s

en: Daily Archives: %s
sv: Dagsarkiv: %s

en: Archives
sv: Arkiv

en: Monthly Archives: %s
sv: Månadsarkiv: %s

en: Yearly Archives: %s
sv: Årsarkiv: %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Fortsätt läsa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
sv: Sidor:

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Visa alla inlägg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
sv: Det här inlägget postades %1$s<span class="by-author"> av %2$s</span>.

en: Published
sv: Publicerat

en: at dimensions
sv: vid dimensioner

en: Link to full-size image
sv: Redigera sida

en: in
sv: i

en: Return to
sv: Återvänd till

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
sv: Detta inlägg publicerades %1$s och är taggat %2$s.

en: This entry was posted in %1$s
sv: Detta inlägg postades i %1$s

en: This entry was tagged %2$s
sv: Detta inlägg taggades %2$s

en: This entry was posted on %1$s
sv: Detta inlägg postades %1$s

en: on %1$s
sv:  %1$s

en: and posted on %1$s
sv: och postades %1$s

en: This entry was posted
sv: Detta inlägg postades

en: by %1$s
sv: av %1$s

en: (updated today)
sv: (uppdaterat idag)

en: (updated %s days ago)
sv: (uppdaterat %s dagar sedan)

en: (updated 1 day ago)
sv: (Uppdaterat 1 dag sedan)

en: (updated on %1$s)
sv: (uppdaterat %1$s)

en: View all posts in %s
sv: Visa alla inlägg i %s

en: View all posts by %s
sv: Visa alla inlägg av %s

en: Open
sv: Öppen

en: tagged
sv: taggad

en: by
sv: av

en: Post navigation
sv: Inlägg navigering

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre inlägg

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare inlägg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This block is visible for admin users only.
sv: Detta avsnitt är enbart synligt för administratörer.

en: Add widgets
sv: Lägg till widgets

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
sv: Du kan också ta bort detta sidofält genom att ändra den nuvarande sidlayouten.

en: Changing the layout in the Customizr theme
sv: Ändring av layouten i Customizr temat

en: See the theme documentation.
sv: Läs tema-dokumentationen

en: The footer has no widgets
sv: Sidfoten har inga widgets

en: Back to top
sv: Åter till toppen

en: Back Home
sv: Åter till startsidan

en: Add a menu
sv: Lägg till en meny
